Uuring: selgusid Eesti tööandjate palga- ja värbamisplaanid

Iga neljas tööandja on veendunud, et järgmise kaheksa kuu jooksul nende organisatsioonis töötajate põhipalkasid ei muudeta, näitavad Palgainfo Agentuuri ja CVKeskus.ee värsked tööandjate küsitluse tulemused. Palgatõusu plaanivaid tööandjaid on vähem kui kahel eelmisel aastal ja kavandatud palgatõus tagasihoidlikum. Peamiselt lähtutakse palkade muutmise otsust tehes organisatsiooni majandustulemustest, erinevalt varasematest aastatest tunnetatakse tööjõupuudusest tulenevat palgasurvet vähem.

Sel aastal on põhipalkasid tõstetud 64% küsitluses osalenud organisatsioonides, mida on kümnendiku võrra vähem kui 2023. ja 2022. aastal. Eelmise aastaga võrreldes on vähem ka neid organisatsioone, kus põhipalkade tõus puudutas kõiki töötajaid. Samuti on palkade tõus olnud kahe eelmise aastaga võrreldes tagasihoidlikum ja jääb enamasti 5–6% piiresse.

Palgakasvu pidurdumist näitavad ka tööandjate prognoosid. Kui eelmisel sügisel kavandas järgmise kaheksa kuu jooksul palgatõusu 44% tööandjatest ja 2022. aasta sügisel 51% tööandjatest, siis tänavu 42%. Eelmise aastaga võrreldes on suurem nende tööandjate osatähtsus, kes ei tea veel, kas palkasid muudetakse. Kavandatud palkade tõus puudutab üle pooltel juhtudel kõiki töötajaid ja jääb sagedamini 5–6% piiresse.

Uuringu tulemustest joonistub välja, et kahel viimasel aastal on tööandjate palgaplaane üha vähem mõjutanud uute töötajate palgasoovid ja konkurentide palgatasemed ning nende muutused. Pigem lähtutakse palkade muutmise otsustamisel organisatsiooni majandustulemustest. 

Uusi töökohti plaanitakse luua tänavusega samas mahus

Uusi töötajaid plaanib lähema kuue kuu jooksul värvata 60% küsitluses osalejatest. Peamine värbamisvajadus tuleneb töötajate asendamisest ehk olemasolevate töötajate liikumisest uutele töökohtadele, pensionile või lapsehoolduspuhkusele jms. Seda näeb järgmisel poolaastal ette 37% tööandjatest, mida on sama palju kui 2023. aasta sügisel.

Uusi töökohti plaanib luua 29% organisatsioonidest nagu ka aasta tagasi. 2022. aasta sügisel plaanis uusi töökohti luua 34% tööandjatest ja 2021. aastal 37% tööandjatest.

Iga kolmas tööandja ei plaani järgmisel poolaastal uusi töötajaid värvata ja üle kümnendikus (13%) uuringus osalenud organisatsioonides plaanitakse töötajaid koondada.

Töötajate leidmine ei ole enam nii keeruline

Palgaturu rahunemist ja jõujoonte kaldumist pigem tööandjate poole näitavad ka küsitluses osalejate hinnangud tööturu olukorrale. 

Üle poolte (51%) tööandjate hinnangul ei ole nende organisatsioonis vabatahtliku voolavuse määr ehk töötajate omal soovil lahkumine viimaste kuude jooksul muutunud ja pea viiendiku (19%) hinnangul on see vähenenud. Vabatahtliku voolavuse määr on vähenenud eelkõige kõrgema palgatasemega organisatsioonides ja suurenenud konkurentidest madalamat palka maksvates ettevõtetes.

Üle kolmandiku (37%) tööandjate sõnul on viimasel ajal suurenenud tööotsijate aktiivsus enda tööle pakkumisel ja/või tööle kandideerimisel, oluliselt on suurenenud kandideerimine kõrgema palgatasemega organisatsioonidesse. Töövõtjate aktiivsust kinnitab ka tööportaali CVKeskus.ee statistika, mille kohaselt on tänavu tööandjatele edastatud juba üle 1,6 miljoni kandideerimisavalduse, mida on 9% enam kui aasta tagasi samal ajal.

Tööotsijate arvu kasv tööturul ja töötajate aktiivsus kandideerimisel mõjutab ka tööandjate hinnanguid töötajate leidmise keerukusele. Kui 2022. aasta sügisel märkis 64% tööandjatest, et töötajate leidmine on muutunud raskemaks, siis tänavu nõustus sellega kaks korda vähem (31%) vastajaid. 28% vastajatest leidis, et töötajate leidmise keerukus muutunud ei ole ja 14% sõnul on see isegi lihtsustunud.

Ka järgmise aasta värbamisturgu prognoosides arvavad tööandjad, et töötajate leidmise keerukus väga palju ei muutu. Osades töötajate gruppides võib värbamise muuta lihtsamaks tööotsijate arvu suurenemine, töötajate leidmise teevad aga jätkuvalt keeruliseks suured palgaootused.

Palgainfo Agentuur ja Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee korraldavad kaks korda aastas tööandjate ja töötajate küsitlusi. Tööandjate küsitluse tulemused põhinevad 306 tööandja tagasisidel, kes annavad tööd umbes 50 000 töötajale üle Eesti. Küsitlusele vastajate seas on ülekaalus suurema töötajate arvuga organisatsioonid.

 

Allikas: Palgainfo Agentuur 

Previous
Previous

Kuidas jõulutempos ellu jääda?

Next
Next

Suhteline vaesus maakonniti: mida näitab statistika?