Meie organisatsioonides peaks olema rohkem „Pipi mõtteviisi“
Soovitan suvepuhkuste laine valguses üles otsida ning uuesti üle lugeda kaks väga head raamatut lapsepõlvest: Astrid Lindgreni „Pipi Pikksukk“ ja „Karlsson katuselt“. Mitte ainult sellepärast, et tegemist on lasteraamatute nn kullafondiga ja kus hea huumor on garanteeritud ja nali on vabastav ning aitab patareisid suvel paremini laadida, vaid pigem sellepärast, et lugeda Lindgreni kirjapandut nüüd hoopis täiskasvanu ja HR-entusiasti pilguga.
Miks? Sest eelmise aasta sügisel toimunud Rethink Tech Europe 2021 toimunud HR ja digitaliseerimise valdkonna konverentsilt jäi mind kummitama mõte, et vajame organisatsioonides ja inimeste juhtimisel rohkem „Pipi mõtteviisi“ ehk suhtumist: „Ma ei tea, kas ma seda oskan, aga ma arvan, et ma olen selles väga hea“. Ehk meie organisatsioonides peaks rohkem olema Pipilikku innukust, uudishimulikkust, spontaansust ja julgust asju ette võtta ja tegevusi käivitada; ebaõnnestumiste korral aina uuesti proovida ja mitte loobuda või kergema vastupanu teed minna; ülimat meelekindlust raskuste ja muutustega toimetulekul, teiste kaasamist ning kõige selle juures ülimat hoolivust ja üksteise hoidmist. Ning alati positiivset ellusuhtumist.
Tegelikkus on sageli aga see, et seisame oma meeskondades või suurte muudatuste elluviimisel silmitsi pigem vanade torisejatega ja „paks mees oma parimais aastais“ suhtumisega. Kas see ei kõla veidi Karlssoni moodi? Omajagu ninatarkust, üleolevust ja arrogantsust. Muidu ju lõbus onkel, aga väga omakasupüüdlik, toriseb tihti ja mossitab, kui asjad ei lähe tema soovi kohaselt. Enda nn naha päästmiseks on võimeline teistest valimatult üle sõitma ning „mina ei kavatse muutuda/muuta, tehke teie kuidas soovite“ suhtumisega. Mõtlemapanev, eks ja kas pole see mitte üllatav, et samasuguseid isiksusi ja suhtumist kohtame ka täna oma organisatsioonides, meeskondades?
Head lugemist ja lõõgastavat suvepuhkust!
PIPI PIKKSUKK — Astrid Lindgren | Rahva Raamat
KARLSSON KATUSELT — Astrid Lindgren | Rahva Raamat
Artikli autor