Kuidas hoida enda vaimset tervist?

Vaimne tervis on meie psühholoogiline, emotsionaalne ja sotsiaalne heaolu seisund, mis mõjutab seda, kuidas me mõtleme, tunneme ja käitume. See määrab, kuidas me tuleme toime stressiga, suhtleme teistega ja teeme igapäevaseid valikuid. Vaimse tervise probleemid võivad tekkida mitmesugustest olukordadest ja probleemidest, nagu krooniline stress, suhteprobleemid, tööalane ebakindlus ja majanduslik surve. Lisaks võivad negatiivselt mõjuda ka pikaleveninud isolatsioon ja ühiskondlikud muutused.

Kuidas ennast toetada?

Selleks, et keha ja vaim oleksid suutelised toime tulema ajutiste vaimse tervise muredega, on oluline endaga regulaarselt tegeleda. Võtmeks on teadlikkus oma vaimsest seisundist ja proaktiivne tegutsemine stressi ning ärevuse kuhjumise vältimiseks. See hõlmab töö- ja puhkeaegade tasakaalu leidmist, hobide ja tegevuste leidmist, mis pakuvad rõõmu ja lõõgastust, ning eneseabi tehnikate, nagu hingamisharjutuste ja positiivse enesekõne, rakendamist.

Mõned soovituslikud tegevused:

  • Regulaarne füüsiline aktiivsus: Füüsiline tegevus ei paranda ainult füüsilist tervist, vaid on oluline ka stressi maandamisel ja meeleolu tõstmisel, vabastades kehas endorfiine, mis on looduslikud meeleolu parandajad.

  • Tervislik toitumine: Tasakaalustatud toitumine toetab keha ja vaimu. Teatud toiduained, nagu omega-3 rasvhapete rikkad kalad ja kõrge kiudainesisaldusega toidud, võivad positiivselt mõjutada vaimset tervist.

  • Piisav uni: Kvaliteetne uni on vajalik vaimse tervise jaoks, kuna une ajal toimuvad olulised taastumis- ja regenereerimisprotsessid, mis aitavad parandada mälu, keskendumisvõimet ja meeleolu.

  • Meditatsioon ja mindfulness: Need praktikad aitavad vähendada stressi ja ärevust, parandades keskendumisvõimet ja emotsionaalset heaolu, aidates luua distantsi murelikest mõtetest ja keskenduda olevikule.

  • Vaimset tervist toetava kirjanduse lugemine või kuulamine: Kirjandus ja audioraamatud, mis keskenduvad vaimse tervise teemadele, võivad pakkuda lohutust, äratundmist ja praktilisi nõuandeid. Need võivad aidata leida uusi perspektiive ja strateegiaid oma vaimse tervise eest hoolitsemiseks.

-        MTÜ Peaasjad: Pakub teavet, tuge ja koolitusi vaimse tervise teemadel.

-        Enesetunde testi saad teostada siin, siit leiad ka erinevad enesetoetamise materjalid.

  • Sotsiaalne toetus ja suhted: Tugevad sotsiaalsed sidemed ja positiivsed suhted aitavad vähendada stressi, parandada meeleolu ja suurendada eluga rahulolu. Oluline on säilitada ühendus lähedastega ja otsida tuge, kui seda on vaja.

    Kuid on mõistetav, et alati ei soovita oma lähedastega kõike jagada, seega on MTÜ Peaasjad on ellu kutsunud ka „Vaimse tervise kohvikud“ kus vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud pakuvad toetavad kuulamist. Kohvikud leiavad aset nii Tallinnas, Pärnus, Tartus, kui ka Viljandis ja Kuressaares. Täpsemalt saad lugeda siit.

Millal otsida abi?

Oluline on abi otsida, kui tunnete pidevat ärevust, sügavat kurbust või lootusetust, kui kogete märkimisväärseid muutusi unes, söömisharjumustes või kui teil on raskusi igapäevaste ülesannete täitmisega. Professionaalne abi võib pakkuda vajalikku tuge ja strateegiaid toimetulekuks. 

Kust saada abi?

Peaasjad.ee on toodud välja spetsialistid, kelle poole pöörduda:

  • Perearst: Perearst saab kirjutada ravimeid ning teha uuringuid võimalike kehaliste haiguste osas, mis samuti vaimse tervise häirele sarnaseid sümptome võivad põhjustada. Kiire tegutsemise võimalus! Sobilik kasutada eriti juhul, kui on perearstiga hea kontakt. Perearst saab ka teraapiafondi kaudu suunata psühhoteraapiasse.

  • Kriisiabi või valvepsühhaater: Esmane abi mõne tunni jooksul, vajadusel saab seda kaudu ka kiiresti haiglaravile. Meeles tuleb pidada asjaolu, et reeglina ei piisa ühest kiirvisiidist! Erakorraline psühhiaatriline abi on tasuta.

  • Psühhaatri vastuvõtt polikliinikus: Psühhiaatrile saab aja kinni panna lihtsalt helistades polikliiniku registratuuri, saatekirja vaja ei ole. Psühhiaater saab hinnata seisundit, anda sobilikke soovitusi raviks, määrata retseptiravimeid, suunata psühhoteraapiasse. Haigekassa kindlustuse olemasolul tuleb üle 18aastastel maksta visiiditasu 5 eurot.

  • Kliinilise psühholoogi vastuvõtt: Vaja on saatekirja psühhiaatrilt. Kliiniline psühholoog saab seisundit hinnata, anda soovitusi raviks, suunata vajadusel psühhiaatri vastuvõtule, kuid ravimeid ei kirjuta. Haigekassa kindlustuse olemasolul tuleb üle 18aastastel maksta visiiditasu 5 eurot.

  • Eravastuvõtud psühhaatria ja kliinilise psühhatria poolt: Ravivõimalused samad, mis polikliinikutes, kuid vastuvõtud on tasulised, saatekirja vaja ei ole. Vahel on eravastuvõtus ja- kliinikutel ka lepingud Haigekassa või kohaliku omavalitsusega, mis tähendab, et vaid osa ravikuludest tuleb endal tasuda. Eravastuvõtus võib olla ka võimalust saada Töötukassa või Ohvriabi suunamisel, seda tasub vastavst asutusest uurida.

Iseenda, lähedase või olukorrast tulenevalt kiire abi leidmiseks:

  • Eluliin: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-07)

  • Psühholoogilise kriisiabi telefon: 6314300 (tööpäeviti kl 9-20)

  • Usaldustelefon: 126 (eesti keel), 127 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-23)

  • Lasteabi: 116111 (24h)

  • Lapsemure: 646 0770 (tööpäeviti kl 10-18)

  • Lähisuhte vägivald: Tallinn 53969834, Tartu 56824768 (24 h)

  • Samuti võib sellisel juhul, ning eriti kui enesetapumõtted peale tükivad, kutsuda endale kiirabi – helistada numbril 112

  • Erakorraline abi on 24 h kättesaadav suuremates linnades:

-        Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas: 6172 650 (24h) Paldiski mnt 52

-        Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tartus: 731 8764 (24h) Raja tn 31

-        Psühhiaatriaosakonna valvetuba Pärnus: 516 0379 (24h) Ristiku tn 1

-        Psühhiaatriakliiniku valvetuba Viljandis: 435 4255 (24h) Jämejala, Pargi tee 14

-        Erakorralise meditsiini osakond Narvas: 357 1795 (24h) Haigla 1

-        Erakorralise meditsiini osakond Ahtmes: 331 1074 (24h) Ahtme mnt 95

  • Tallinna Laste Vaimse Tervise Keskus nõustamistelefon 678 7422 E-R 9.00-10.00

  • Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriapolikliinik, võib pöörduda saatekirjata, registreerides end registratuuri telefonidel 617 2644 või 617 2623 või digiregistratuuris.

  • SA Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku laste ja noorukite vaimse tervise keskus

-        Erakorralist abi vajavate juhtumite korral on võimalik konsulteerida valvearstiga 7318764

Vaimse tervise toetamine töökohal?

Vastutus vaimse tervise eest on ka ettevõtetel, kes kujundavad inimeste töökeskkonda. Toetav, kiusamisvaba ja sõbralik keskkond väljenduvad ka paremates töötulemustes, mõistlik töökorraldus ennetab töötajate läbipõlemist, konflikte ja suurt voolavust. Vaimset tervist toetava töökoha kujundamiseks on leitavad mitmedki tasuta materjalid mida on võimalik töökeskkonnas rakendada, näiteks käsiraamat ettevõtetele on leitav siit, erinevad nipid rakendamiseks leiad siit ja mõtteid mis võiksid olla vaimse tervise esmaabikapis on siin.


Artikli autor

Helina Pajussaar

vaimse tervise esmaabiandja



Previous
Previous

Töötajate vaimse tervise toetamine virtuaalses keskkonnas

Next
Next

Kohvipausist kaugemale: Fika, Ikigai ja teised elufilosoofiad töökohal