Kui suurt töötasu on Eestis majanduslikuks toimetulekuks vaja?

Enda hinnangul majanduslikult keskmiselt toimetulevad töötajad teenivad pea 2200 eurot brutotöötasu, selgus Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee korraldatud ligi 7000 osalejaga küsitluse tulemustest. Aastaga on toimetulekuks vajaliku brutopalga suurus kerkinud 180 euro võrra.

 

Eesti suurima tööturuküsitluse tulemused näitavad, et töötasuga majanduslikult toimetulevad töötajad teenivad keskmiselt 2191 eurot brutopalka. Seda on 180 eurot rohkem kui eelmisel aastal, mil enda hinnangul keskmiselt toimetulevad töötajad teenisid 2011 eurot. 2023. aastal kasvas toimetulekuks vajalik brutopalk 2022. aastaga võrreldes märksa enam – 255 euro võrra – ning see oli seotud kiire palga- ja veelgi kiirema hindade kasvuga.

 

Aastaga on märgatavalt suurenenud oma toimetulekut heaks või väga heaks hindavate töötajate brutotöötasu – 2894 eurolt 3175 eurole. Samas on vähenenud 23%-lt 22%-le nende töötajate osatähtsus, kes oma toimetulekule sellise hinnangu annavad. See trend sai alguse 2021. aastal, millest alates on iga aastaga vähenenud oma toimetulekut heaks või väga heaks hindavate töötajate osatähtsus ning suurenenud kehvasti hakkama saavate osakaal.

 

„Kuigi üle pooled (56%) töötajad tulevad jätkuvalt oma töötasuga toime, siis hindab iga teine töötaja, et tema toimetulek on aastaga halvenenud,“ tõi uuringu tulemustest esile Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder. „Halvemaks on muutunud eelkõige madalama palgaga ja kehvasti toimetulevate töötajate olukord,“ lisas Kadri Seeder.

 

Hinnangud toimetulekule on töötajate gruppide lõikes väga erinevad ja sõltuvad ka ootustest oma elukvaliteedile ning sellest, kellega end võrreldakse. Kui hästi toimetulevad tippspetsialistid teenivad keskmiselt üle 3400 euro brutotöötasu, siis klienditeenindajad, kes enda hinnangul hästi toime tulevad, saavad veidi üle 1400-eurost palka.

 

Töötasuga rahulolevate töötajate osatähtsus on vähenenud

 

Kui aasta varem püsis töötasuga rahulolu vaatamata toimetuleku halvenemisele enam-vähem samal tasemel 2022. aastaga, siis nüüd on rahulolematute osatähtsus pisut suurenenud.

 

Töötasuga rahulolematuid töötajaid on 43%, mida on neli protsendipunkti enam kui aasta varem. Oma töötasuga on rahul alla kolmandiku (32%) töötajatest. Aasta varem oli neid veidi rohkem – 34%.

 

Töötasuga rahulolu mõjutavad töötasu suurus ja toimetulek. Töötajad, kes tulevad oma töötasuga toime, on sellega ka reeglina rahul.

 

Enamik töötajatest vahetaks suurema palgapakkumise pärast töökohta

 

Tööportaali CVKeskus.ee värbamisjuht Grete Adler tõi uuringu tulemustest välja, et 84% töötajatest on valmis parema palga pärast töökohta vahetama, kui kõik muud töötingimused jäävad praeguse töökohaga võrreldes samaks. 8% töötajatest liiguks uuele töökohale ka siis, kui töötasu ei muutuks.

 

Pea viiendik (18%) on valmis tööd vahetama vähemalt 11% kõrgema palgapakkumise korral, üle veerandil (28%) oleks selleks vaja juba 21% kõrgemat palgapakkumist, 15%-l vähemalt 31% palgatõusu ning 19%-l enamgi.

 

Palgainfo Agentuur ja Eesti külastatuim tööportaal CVKeskus.ee korraldavad kaks korda aastas tööandjate ja töötajate küsitlusi, millega kogutakse hinnanguid palgamuutustele ning uuritakse tööturukäitumist, töötajate rahulolu ja motiveeritust. Töötajate ja tööotsijate küsitluses osales 2024. aasta sügisel 6670 inimest. Uuringu partner on tänapäevaste tööviiside eestvedaja Elisa Eesti.

 

Töötajate toimetulekut kirjeldavaid graafikuid saate vaadata Palgainfo Agentuuri veebilehel siit:

https://www.palgainfo.ee/kasulikku/agentuur-meedias


Lisainfo:

Kadri Seeder, Palgainfo Agentuuri juht
Tel 509 3039, e-post kadri@palgainfo.ee

Grete Adler, CVKeskus.ee värbamisjuht
Tel 526 1971, e-post grete.adler@cvkeskus.ee

Previous
Previous

Tööandjate algatusega Vägivallavabaks liitus telekommunikatsiooniettevõte Telia

Next
Next

Eestis esimest korda toimuvale Magnet Eesti 2025 konkursile laekus 66 tööandja brändingu tegu!