Käivitus tööandjate algatus Vägivallavabaks; esimesed suurliikmed on Enefit, Betsson, SOL ja Ensto
President Kaljulaidi Fond ja Eesti tööandjad avasid täna koos algatuse Vägivallavabaks, mis soovib kaasa aidata lähisuhtevägivalla vähendamisele. Lisaks esimestele suurliikmetele Enefit, Betsson Group, SOL Baltics ja Ensto Estonia on algatuse tavaliikmed ka IKEA, Bolt, Nordea, Lidl Eesti ja Swedbank.
„Eestis käib tööl ligi 700 000 inimest, sealhulgas nii lähisuhtevägivalla toimepanijad kui nende ohvrid, kes kogevad lähisuhtes vägivalda. Võttes arvesse statistikat, et 41% naistest ja 33% meestest on Eestis vähemalt kord elus kogenud paarisuhtes vägivalda, võib julgelt öelda, et tööandjad puutuvad iga päev kokku kellegagi, kes on vägivalda kogenud, seda pealt näinud või ise kasutanud,“ lausus algatuse juht Triin Adamson.
Ta märkis, et kuigi lähisuhtevägivald toimub enamasti tööseinte vahelt väljaspool, mõjutab toimuv lisaks töötajate heaolule ka kaastöötajaid ja töökeskkonda.
„Lähisuhtes toime pandud vägivald põhjustab tõsiseid emotsionaalseid, psühholoogilisi ja füüsilisi traumasid, sest tihti teeb meile enim haiget inimene, kes näib meist kõige rohkem hoolivat. Uuringud näitavad, et lähisuhtevägivallal on lisaks otsesele individuaalsele mõjule ulatuslik mõju ka tööelule. Näiteks Vodafone on oma uuringus välja toonud, et 75% töötajatest, kes kogesid lähisuhtes vägivalda, nentisid, et vägivalla kogemine mõjutas negatiivselt nende töösooritust ja karjääriredelil liikumist,“ ütles Adamson.
Et teadlikkust suurendada ja üheskoos tööandjatega lähisuhtevägivallateadlikke töökeskkondi luua, pakub tööandjate algatus Vägivallavabaks juhtidele ja töötajatele koolitusi, tööriistu ja õpimaterjale ning võrgustikku, kellega kogemusi jagada ja kust ideid ammutada. Samuti andis algatus välja käsiraamatu, mis juhendab tööandjaid sel teemal teadlikult tegutsema.
“Liiga paljud lähisuhtevägivalla juhtumid jäävad Eestis märkamata ja abivajajad abile suunamata. Seetõttu on väga tähtis, et kõrvalseisjad, sealhulgas tööandjad, mõistaksid vägivalla olemust, oskaksid märgata sellele viitavaid märke ning abivajajad abile suunata. Enamasti viibivad töötajad töökeskkonnas või kodukontoris tööd tehes pea poole ärkveloleku ajast. See on märkimisväärselt pikk aeg, mil täheldada muutusi nii töötajates kui töökeskkonnas,” ütles president Kersti Kaljulaid. “Selle algatusega anname lootust ohvritele ja tööriistakasti tööandjatele, kes võivad olla just need, kes saavad esimesena muret märgata ja toeks olla.”
Algatusega saab tänasest tutvuda ja liituda aadressil www.vagivallavabaks.ee
Algatus avati ametlikult Eesti suurimal lähisuhtevägivalla-teemalisel konverentsil Koos Tugevamad, kus tööandja rollist vägivalla ennetamisel rääkisid ka esimeste suurliikmete esindajad. Sellel aastal oli konverentsi peateemaks eetiline ja traumateadlik inforuum. Räägiti erinevatest meediatest (ajakirjandus, sotsiaalmeediavormid) ja nende mõjust vägivalla normaliseerimisele ja teisalt ka sellise normaalsuse kummutamisele. Konverentsil esinesid teiste hulgas Martin Šmutov, Mihkel Kärmas, Urmas Viilma jt. Ülekannet ja salvestust näeb siit: https://epl.delfi.ee/artikkel/120340450/otse-aasta-suurim-lahisuhtevagivalla-konverents-koos-tugevamad
Lisainfo:
Triin Adamson
Algatuse Vägivallavabaks juht
triin.adamson@kerstikaljulaid.ee
Foto: Mattias Tammet