Peaasi juhib märgisega tööandjate tähelepanu vaimsele tervisele

Peaasi.ee tunnustas eelmisel aastal esmakordselt tööandjaid vaimse tervise märgisega. See on tunnustus, mis näitab, et selle pälvinud organisatsioon hindab oma töötajate vaimset heaolu ning teeb teadlikke samme selleks, et inimeste tervis oleks hoitud. Märgise pälvisid 126 tööandjat https://peaasi.ee/vaimse-tervise-margis/

Organisatsioonides suunatakse sageli ressursse ja tähelepanu füüsilise tervise hoidmiseks ning riskide maandamiseks, ent vaimse tervise teema võib jääda mõnevõrra tahaplaanile. Peaasi.ee soovis tunnustada neid tööandjaid, kes sellega juba tegelevad, ja julgustada teisigi organisatsioone astuma samme selle suunas, et töötajate vaimne tervis oleks töökohal märgatud ja hoitud. 

Vaimse tervisega tegelemine töökohal soodustab positiivset suhtlemist, koostööd ja konfliktide lahendamist. Samuti suurendab töötajate pühendumist organisatsioonile ning võib aidata vähendada töötajate voolavust, mis omakorda säästab aega ja ressursse uute töötajate leidmisel ning koolitamisel. Kui töötajad tunnevad end hästi, on meeskonnatöö tulemuslikum ning tööõhkkond harmoonilisem. 

Uuringud näitavad, et kui vaimse tervisega töökohal eesmärgipäraselt tegeleda võib iga sellesse investeeritud euro tuua tagasi kuni 9 eurot, sest kasvada võib töötajate töö produktiivsus, kahaneda haiguspäevade arv kui ka varakult pensionile minejate hulk. 

Peaasi.ee välja antava vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgise järgi tunneb edaspidi ära tööandjaid, kes on loonud kindlad juhised ja tööprotsessid töötajate vaimse tervise toetamiseks. Näiteks on töökeskkonnas loodud ruumid puhkamiseks, on tagatud piisav töökoormus ja loodud asenduste süsteem puhkuste ajaks, töötajatel on selged rollid, neid kaastakse otsustusprotsessidesse ning kollektiivis räägitakse omavahel aeg-ajalt teadlikult ka vaimse tervise teemadel. Lisaks on olemas näiteks vaimse tervise hea tava, samuti tegutsemisplaan töötaja vaimse tervise raskuste korral töö ümberkorraldamiseks. 

Märgisele said kandideerida nii ettevõtted, avalik-õiguslikud organisatsioonid, MTÜd, sihtasutused kui ka haridusasutused. 

Märgise saamiseks tuli organisatsioonil täita põhjalik ankeet, mille kolmes osas oli välja toodud võimalused töökeskkonnas vaimse tervise ja vaimsete oskuste teadlikuks hoidmiseks. Iga täidetud võimaluse eest sai organisatsioon punkte. Organisatsiooni vastuste ja sellest lähtuvalt saadud punktisumma alusel liikus ta ühte kolmest tasemest: kuld-, hõbe- või pronkstase.


Artikli autor: Jaanika Palm

Previous
Previous

KPMG töötajate tervise- ja spordiedendamise aasta

Next
Next

Karjääripöörde Inspiratsioonipäev – naine, tule IT-sse!