“Hetk. 12 sammu parema elu poole” – Kristjan Otsmann

“Kristjan Otsmanni raamat “Hetk” on liialdamata raamat, mis peaks kuuluma iga inimese öökapile. Väga lihtsasti ja haaravalt kirjutatud, koos ilmekate näidetega nii tööst kui elust enesest. Raamat annab 12 väga praktilist sammu oma elu parema juhtimise suunas, millest juba 1 või 2 igapäevane rakendamine võib anda suure efekti. Ka raamatu autor soovitab, et lugeja võiks valida peatükid, mis just talle enim sobivad ja proovida võtted kindlasti enda peal läbi.

HR Seltsi raamatuklubi liikmed Kati, Anneli, Riina, Keiu ja Irina jagad meiega oma mõtteid järgnevalt.

Mulle väga meeldis, kuidas autor selgitas raamatu pealkirja “Hetk” tähendust - kui palju kulutame aega mineviku meenutamiseks ning tuleviku pärast muretsemiseks, kuid tegelikult saame elada ainult praeguses hetkes. Käesolev raamat aitabki neid hetki juurde luua.

Üks asi, millele ma varem liiga palju ei olnud mõelnud, on õige ajastus. Kuidas mõnikord võime pingutada erakordselt palju, anda endast maksimumi ja asjad lihtsalt ei suju. Teinekord jooksevad asjad justkui iseenesest. Lisaks heale eeltööle ja põhjalikule ettevalmistusele on alati omal kohal ka asjade õnnestumine kusagil meist kõrgemal tasandil. Oli hea seda endale meelde tuletada, et lõpuni ei sõltu kõik alati ainult meist. Kuid ei tasu samas ka ära unustada kuulsat ütlust - Mida rohkem ette valmistada, seda rohkem on ka õnne.  (“The more I practice, the luckier I get.”)

“Tee iga päev teoks kolm olulist asja” oli üks peatükkidest, mis mind enim kõnetas. Küsimused: “Kui sageli juhtub, et tegeled vähemalt ühe olulise asjaga päevas? Kuidas end tunned pärast sellist päeva?” panid mõtlema, kui palju parem tunne on tõepoolest päeva lõpus, kui olen kasvõi väikese sammu astunud suurema eesmärgi suunas. Tihti ei olegi vaja suuri saavutusi, et tunda end hästi ja edukalt, vaid piisab väikeste, kuid õigete sammude tegemisest soovitud suunas. See peatükk pani mõtlema, mis on need minu elu suurimad eesmärgid ja millised on need väikesed sammud, mida saan igapäevaselt nende suunas teha. 

Teine peatükk, mis mulle eriliselt meelde jäi, oli selge sihi seadmine. Raamatu autor peatus pikalt sellel, kuidas seda päris oma eesmärki sõnastada. Ei piisa sõnastusest, et tahan head karjääri ja motiveerivat töötasu. On oluline kaevuda sellest mitu-mitu kihti sügavamale - miks see sulle oluline on? Mis peitub selle soovi taga? Mis sind päriselt õnnelikuks teeb ja mis on sinu jaoks oluline? Ja mida selle saavutamiseks teha tuleb, sealhulgas millist pingutust see sinult nõuab? Raamatu autor esitas väga õigeid ja mõtlemapanevaid küsimusi, mis muutsid minu jaoks eesmärgi sõnastamise palju tähendusrikkamaks ja sügavamaks, kui seni olin seda teinud. 

Ka kõik teised peatükid olid väga praktilised ja häid nõuandeid täis, kuid raamatu ümberkirjutamine ei ole siinkohal eesmärk. Lõpetan oma lühikese ülevaate hoopis väga kõneka tsitaadiga prioriteetide peatükist: “Kui otsustad millegagi tegeleda, siis see ongi prioriteetne. Kui ei, siis pole. Nii lihtne ongi :)
— Kati Päike
Võtan raamatust kaasa järgnevad põhimõtted. Tee päeva plaan ning õhtune kokkuvõte möödunud päevale. Kiida ennast tehtu üle ja kalkuleeri mida tegemist vajav ülesanne annab sulle midagi. Samas vältimaks läbipõlemist teha teadlikud pausid ning neist kinni pidada ja mitte võõrduda inimestest.Hea praktiline raamat, et meelde tuletada töö organiseerimist.
— Anneli Usutav
Lugesin osi Hetk’st algselt aastaid tagasi Kristjan Otsmanni blogist, seejärel osalesin tema koolitusel ning alles hulk aega hiljem lugesin raamatut. Seetõttu on minu muljed ja mõtted koond neist kolmest - loost kuidas Kristjan end lõputuna näiva töö-ja kohustustekoorma alt välja rabeles, end samasse olukorda enam ei pannud ning meie kõigi õnneks ja rõõmuks otsustas sel teemal end edasi arendada ning oma kogemusi ka teistega jagada. 

Kuna Kristjan on leidnud oma tee üksikisikust ettevõtja ja koolitajana, pidi ta oma tee leidma ise ja vastutuse võtma ise. Seetõttu on tema lugu aus, otsekohene. Pole juhtkonda, ettevõtte ahneid omanikke, isegi mitte laisku alluvaid keda süüdistada kui end puntrasse keerad. 

Kristjani võti asjade tehtud saamiseks ei ole magada 4 h ööpäevas, lugeda ja planeerida iga minutit. Tema võti on võtta ise vastutus enda eest, väärtustada ennast ja oma aega, valida mida teed, mida ei tee ja leida selline tempo ja tööde järjekord, et ei tunneks end pidevalt tagant sunnituna. Ja see on geniaalne ning igatahes minu jaoks töötab. Mulle meeldib ka et ta liidab kokku töö-ja eraelu. Sest meid on üks - mõlemad pooled elust võtavad oma. 

Olen olnud mitu korda läbipõlemise äärel või läbi põlenud. Millalgi hakkasin aru saama, et tegelikult põhjustan seda ikkagi kõige rohkem ise. Isegi nappide ressursside, pööraste tähtaegade, liiga kõrgete enda seatud standardite juures on valikuid. Alati on võimalik teatud asjade tegemisest loobuda või rohkem delegeerida. Pause teha, puhata. Sa ise vastutad selle eest, et maht ja tempo oleks sellised, et suudad oma tegemistest rõõmu tunda, su vaim on värske ja teistel on sinuga tore. 

Nende teemade üle mõeldes jõudsin ikka ja jälle tagasi Kristjani kirjapandu juurde. Tema kirjutised ja soovitused on aidanud mind hoopis teise nurga alt olukordi hinnata, paremaid valikuid teha ja olen selle eest väga tänulik.
— Riina Einberg
Olen Kristjaniga ise koostööd teinud ja hindan väga, kuidas ta suudab nii kontaktkontumisel kui ka oma raamatus praktilisi oskusi ja teadmisi lihtsalt ning selgete visuaalidega edasi anda. Olles ise projektijuht, kasutan palju tema poolt läbi proovitud metoodikaid, mis aitavad mul oma aega paremini planeerida ja kasutada. Ajajuhtimine ise nõuab küll energiat, kuid selle puudumisel kuluks energia hoopis suuremates kogustes.
— Keiu Kaitsa
Raamatust “Hetk” ma võtan eelkõige kahe minuti reeglit. Tegevusi, mis võtavad ainult mõned minutit tasub kohe ära teha. Olen proovinud seda rakendada ja kui õnnestub ehk ei lähe meelest ära, siis on väga kergendav, kui on need tehtud. Väga tihti ju meil need on meeles ja me mõtleme, teeme hiljem, sest see on ainult paari minuti vaev, aga tegelikult see tähendab, et need asjad tiksuvad meil peas ja tahame meie või mitte, me mõtleme nendes ikka päris palju. Samas, kui need on tehtud, saame oma mõtteid ja energia pühendada mujale :) 

Teine asi, mida ma kaasa võtan sellest raamatust, hommikul panna kirja kolm tegevust, mida kindlasti teen ära, mis on minu jaoks olulised ja mis lõppude lõpuks aitavad mul minu eesmärgini jõuda. Nüüd mu tööpäev algab sellest, et need märkmiku lahti ja panen kolm olulist tegevust kirja. Ma ei tea, kas see on aidanud minu produktiivsusele kaasa, aga on väga hea tunne, kui tööpäeva lõpus saad neid maha tõmmata. Mulle aitab see visualiseerida, et tööpäev on olnud sisukas ja tegus. 

Autor on ka maininud osasid tööriistu, mis aitavad olla produktiivsem. Siin jagan ma tööriistu, mida olen aja jooksul kogunud ja kasutanud.
— Irina Filippova

Name What it does
E.ggTimer Counts time back
Cuckoo Timer for teams
Habitica Builds habits in a funny way
Productivity Owl Blocks websites for some time
Forest Blocks websites for some time in a funny way
Metaview Records interview notes

Artikli autor

Riina Einberg

Artikli autor

Kati Päike

Artikli autor

Irina Filippova

Artikli autor

Keiu Kaitsa

Artikli autor

Anneli Usutav


Previous
Previous

Edumeelne juhtimine: kes on need juhid, kes julgustavad ja inspireerivad

Next
Next

Detailselt läbimõeldud koolituse eesmärgist sõltub koolituse tulemuslikkus