Ületöötamine, õnnetused ja töötasust ilma jätmine - kui hoolimatus töökohal muutub ohuks

Tööinspektsioon astub rambivalgusesse, tuues koostöös Goodmen Productioniga välja uue ja terava videoklipi, mille keskmes on tööandja Ülo Muss – karikatuurina kujutatud halb ülemus, kellest on kõik kuulnud, aga keegi ei tahaks teda päriselt kohata. Klipi eesmärk on mitte ainult panna vaatajat muigama, vaid ka tõsiselt mõtlema töökeskkonna kvaliteedi ja töötaja õiguste üle. Mis aga teeb ühest juhist Ülo Mussi ja teisest Tööinspektsiooni hinnatud koostööpartneri? Ja kuidas saab töötaja enda eest seista, et tema tööelu oleks õiglane ja väärikas?

Kes on Ülo Muss ja kus võib teda päriselus kohata?

Ülo Muss on kõigi halbade ülemuste arhetüüp: ta on enesekindel, hoolimatu ja keerutab seadust enda kasuks. Klipis näeme, kuidas Ülo proovib peita oma töökoha puudusi Tööinspektsiooni eest ja vilistab ohutusnõuetele. Teda jätab külmaks, kas tema töötajatel on olemas tööks vajaminevad vahendid või kas nad saavad oma töö eest õiglast palka – Ülol endal ju läheb hästi. See humoorikas, kuid terav kujutis ei ole kaugeltki haruldane. Paraku tunnevad paljud töötajad oma töökeskkonnas just sellist suhtumist.

Hea tööandja – töökeskkonna turvalisuse ja hoolivuse teejuht

Õnneks ei ole kõik ülemused Ülo Mussid. Paljud juhid väärtustavad oma töötajaid, panustavad nende heaolusse ja järgivad seadusi. Neid hoolivaid juhte näeb Tööinspektsioon kui oma hinnatud partnereid, kellega koos saab luua paremaid töökohti ja töökultuuri. On ju teada tuntud tõsiasi, et rahulolev töötaja on produktiivsem ning seeläbi ettevõtte tulemuslikkus kasvab.

Igas töökohas võib leida puudusi, kuid erinevus on suhtumises. Kas soovitakse siiralt tagada töötajate heaolu ning tervist säästev töökeskkond või eitatakse probleemi ning öeldakse, et „Minu meestega ei ole ju kunagi midagi juhtunud.“

Kuhu pöörduda, kui ülemus on Ülo Muss?

Kui ülemuse käitumine meenutab pigem Ülo Mussi kui hoolivat juhti, ei tohiks heita meelt. Tööelu portaalist leiab selged juhised, kuidas tulla toime tööalaste väljakutsetega ja millised on töötaja õigused.

Portaalist võib leida vastused levinud teemadele:

  • Töölepinguga seotud küsimused;

  • Ohtlikud töötingimused;

  • Töötaja ja tööandja vahelised vaidlused.

Kui vastust oma küsimusele ei leia, on Tööinspektsioonil olemas tasuta nõustamisteenus. Nõustamisjuristid vastavad E-R tööeluga seotud küsimustele.

Tööandjatel, kes soovivad Tööinspektsiooniga koostööd teha, et tagada paremad töötingimused, on võimalik kutsuda ettevõttesse tasuta töökeskkonna konsultant, kes aitab märgata ja lahendada ohukohti.

Video on leitav Instagramis ja Facebookis.

Allikas: Tööelu

Previous
Previous

Kas pühade ajal töötades kehtivad eritingimused?

Next
Next

Kas tööandjad peavad töötervishoiuarsti soovitusi järgima?