Töötamise registrisse tehtud kande tähendus töölepingu lõppemisel
1 .juulil 2024.a möödub kümme aastat maksukorralduse seaduse muudatuste jõustumisest, millega kaasnes tööandjatele kohustus registreerida töötamise andmed Maksu- ja Tolliameti poolt peetavas töötamise registris. Sellest ajast alates tuleb registrisse sisestada andmed töötajate töötamise alustamise, peatumise ja lõpetamise kohta. Kanded tuleb teha ka siis, kui lepitakse kokku füüsilise isiku poolt võlaõigusliku lepingu alusel töö tegemine.
Lõpetamise kande alus ja hüvitised
Töötamise lõpetamise kanne tuleb tööandjal teha kümne päeva jooksul lepingu lõpetamise päevast arvates. Selline kanne on informatiivne ning mõeldud muuhulgas Eesti Töötukassale seadusega pandud ülesannete täitmise tagamiseks. Töötukassal on võimalik kande alusel tuvastada töötaja õigus töötutoetusele ja erinevatele hüvitistele nagu töötuskindlustushüvitisele, kindlustushüvitisele koondamise korral ja hüvitisele tööandja maksejõuetuse korral.
Eesti Töötukassa poolt makstava töötuskindlustushüvitise taotlemiseks on töötajal õigus juhul, kui tööleping on lõppenud katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu TLS § 86 lõike 1 alusel. Töölepingu ülesütlemise õigus TLS 86 lõike 1 alusel on nii tööandjal kui töötajal.
Töötajal on töötuskindlustushüvitise taotlemise õigus tähtajalise töölepingu lõppemisel TLS § 80 alusel ja siis, kui tööleping on tööandja poolt erakorraliselt üles öeldud töötaja töövõime vähenemise tõttu TLS § 88 lõike 1 punktide 1-2 alusel või majanduslikel põhjustel TLS § 89 lõike 1 alusel. Samuti on töötajal õigus taotleda töötuskindlustushüvitist tööandja poolt kohustuste olulisel rikkumisel ja seetõttu töölepingu erakorralisel ülesütlemisel TLS § 91 lõike 2 alusel, töötasu vähendamise tõttu TLS § 37 lõike 5 alusel või töölepingu lõpetamisel töövaidlusorgani poolt TLS § 107 lõike 2 alusel.
Töötuskindlustusele ei ole õigust töötajal, kes on lahkunud töölt omal soovil (TLS 95 lõige 1) või töötaja isikust tulenevatel põhjustel (TLS § 91 lõige 3), poolte kokkuleppel (TLS 79) või kui tööandja on töölepingu erakorraliselt üles öelnud töötajapoolse töölepingu rikkumise tõttu (TLS 88 lõige 1 punktid 3-8).
Koondamise korral on töötajal, kelle töösuhe kestis vähemalt viis aastat, õigus lisaks töötuskindlustushüvitisele ka koondamishüvitisele. Tööandja püsiva maksejõuetuse korral maksab töötukassa töötajale pankrotihüvitist ehk piiratud ulatuses saamata jäänud töötasu, puhkusetasu ja töölepingu ülesütlemisel saamata jäänud hüvitisi.
Töötamise registri kanne ei lõpeta töölepingut
Tööandjal tasub meeles pidada, et kuivõrd töötamise registri kandel on informatiivne tähendus riigiasutuste jaoks, siis ei oma kanne töötaja ja tööandja vahel sõlmitud lepingu lõppemise mõttes juriidilist tähendust. Tööandja saab töölepingu üles öelda ainult töötajale kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavalduse esitamisega. Poolte kokkuleppel töölepingu lõpetamiseks on kohustuslikud vorminõuded leebemad. Juhul kui ülesütlemisteadet ei ole töötajale esitatud või töölepingu kokkuleppel lõpetamises ei ole kokku lepitud, siis üksnes töötamise registrisse kande tegemine töölepingut ei lõpeta.
Tööandja ei saa töölepingu ülesütlemisel lähtuda kande sobilikkusest
Kande õigsuse eest vastutab tööandja. Töötajale „kasulikuma paragrahvi“ märkimine hüvitiste määramise eesmärgil on ebakorrektne ja ebaseaduslik. Näiteks olukorras, kus koostöö ei laabu või pooled soovivad ühiselt töösuhet muul põhjusel lõpetada, ei ole põhjendatud esitada töötajale koondamisteadet ja teha seejärel töötamise registrisse kannet töölepingu lõppemise kohta TLS § 89 lõike 1 alusel (koondamine). Pärast töölepingu ülesütlemise teate saamist võib töötaja pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtusse ja nõuda töölepingu erakorralise ülesütlemise tühisuse tuvastamist koos hüvitisega, sest tööandjal puudus koondamise vajadus. Kui tööandja ei suuda sellises olukorras tõendada, et esines koondamissituatsioon, kaasneb sellega tööandjale kohustus maksta töötajale alusetu ülesütlemise eest täiendavat hüvitist.
Tööandja poolt töötamise registrisse kantud andmetel on seega oluline tähtsus Eesti Töötukassa poolt töötajatele hüvitiste määramisel. Andmed peavad olema esitatud õigeaegselt ja tuginema töölepingu lõppemise korrektsele alusele.