Võrdne töö, võrdne palk: kuidas jõuda soolise palgaõigluseni?

Võrdne töö, võrdne palk: kuidas jõuda soolise palgaõigluseni?

Kujuta ette, et peaksid töötama 45 päeva rohkem kui vastassoost kolleeg, et teenida sama summa, mida nad said aasta lõpuks. Eestis on see reaalsus paljudele naistele, kuna sooline palgalõhe ulatub 17,7%ni.

Hoolimata jõupingutustest lõhet viimase kümne aasta jooksul vähendada, kasvas 2022. aastal palgalõhe 2,8 protsendipunkti võrra. Oleme selle näitajaga Euroopa Liidu riikide seas tipus. See toob esile, et peame leidma uusi viise, kuidas seda püsivat probleemi lahendada.

Sooline palgalõhe ei piirdu ainult praeguse sissetulekuga. See mõjutab ka tulevikus saadavaid toetusi, hüvitisi ja pensione, muutes selle pikemaajaliseks probleemiks, mis vajab tõsist tähelepanu.

Euroopa Liidu nõukogu võttis 24. aprillil 2023 vastu palkade läbipaistvuse direktiivi, mille eesmärk on saavutada olukord, kus naistele ja meestele makstakse võrdväärse töö eest võrdset tasu. Direktiivi nõuded hakkavad Eestis kehtima 2026. aastal. Loe lähemalt siin.

Eesti valitsus on välja töötamas ka digilahendust Palgapeegel, mis aitab tööandjatel analüüsida ja mõista palgalõhet oma organisatsioonides. Samuti saab digilahenduse abil osaliselt automatiseerida ka järelevalve. Digilahendus saab kasutatavaks kõigile tööandjatele sõltumata töötajate arvust. Loe lähemalt siin.

Soolise võrdõiguslikkuse monitooringu (2021) andmetel on 83% Eesti inimestest soolisest palgalõhest teadlikud. Naised peavad palgalõhet oluliselt suuremaks probleemiks kui mehed (71% naistest arvab, et palgalõhe on suur või väga suur probleem, mehi, kes arvavad nii on 35%).

Euroopa liit ja Eesti riik võivad võtta vastu regulatsioone, aga konkreetseid samme, et palgalõhet vähendada ja ideaalis ka likvideerida peavad tegema tööandjad.

Soovitused: Mida saavad tööandjad teha, et vähendada või kõrvaldada palgalõhet?

Analüüsige regulaarselt palgaandmeid: See aitab tuvastada võimalikke palgalõhesid teie ettevõttes. Analüüsige palgaandmeid soolise võrdõiguslikkuse perspektiivist, et mõista, kus ja miks lõhed esinevad.  

Looge läbipaistev ja õiglane palgasüsteem: Arendage ja rakendage selgeid, läbipaistvaid ning sooneutraalseid kriteeriume palkade määramiseks. See vähendab subjektiivsust ja eelarvamusi palgakujunduses.

Koolitage juhte ja personalitöötajaid soolise võrdõiguslikkuse, palgalõhe probleemide ja võrdse tasustamise tähtsusest. Tagage, et nad mõistavad, kuidas soolisi eelarvamusi vältida ja kuidas luua võrdseid võimalusi kõigile töötajatele.

Avalikustage palgavahemikud: Töökuulutustes ja tööpakkumistes palgavahemike avalikustamine aitab suurendada palkade läbipaistvust ja võrdõiguslikkust. See annab tööotsijatele teada, et teie ettevõte väärtustab võrdset tasustamist ja aitab neil teha informeeritud otsuseid.

Toetage töö- ja eraelu tasakaalu: Pakkuge paindlikke tööaegu ja võimalusi kaugtööks. See aitab eriti naisi, kes võivad vastutada suurema osa kodutööde ja lastehoiu eest, aidates neil paremini ühitada töö- ja eraelu.

Julgustage ja toetage naiste edutamist: Arendage mentorlus- ja juhtimiskoolitusprogramme, et toetada naiste karjääriarendust ja edutamist juhtivatel kohtadel. See aitab vähendada klaaslae efekti ja tagada soolise tasakaalu tippjuhtkonnas.

Väärtustage kõiki töötajaid võrdselt: Tunnustage ja premeerige töötajaid nende saavutuste ja panuse eest organisatsiooni, sõltumata soost. Veenduge, et tasustamis- ja tunnustamissüsteemid on õiglased ja läbipaistvad.

Koostage ja järgige mitmekesisuse ja kaasatuse poliitikat: Arendage selged põhimõtted ja protseduurid, mis edendavad mitmekesisust ja kaasatust töökohal. Kui väärtustate mitmekesisust ja võrdset kohtlemist, siis liituge ka Eesti Inimõiguste Keskuse  poolt algatatud mitmekesisuse kokkulepega. Loe lähemalt siin.

Läbipaistvus, õiglus ja võrdsus peaksid olema iga töökoha alustalad. Investeerides nendesse põhimõtetesse, investeerime paremasse ja õiglasemasse tulevikku kõigile.

Võttes kasutusele meetmed palgalõhe likvideerimiseks, saavad organisatsioonid mitte ainult parandada töötajate rahulolu ja lojaalsust, vaid ka suurendada oma atraktiivsust talentide silmis. Instar EBC OÜ poolt läbiviidud tööandjate atraktiivsuse uuringus on töötajate võrdne ja aus kohtlemine olnud aastaid vastajate seas top kolme kriteeriumi seas tööandja valikul.

Muutused saavad alguse teadlikkusest. Kas tead mitu päeva rohkem peavad Sinu ettevõttes naised töötama, et saada sama tasu aastas kui mehed?

Vaata peeglisse, et teada hetkeolukord ning selle põhjal võta ette samme olukorra muutmiseks.

Kasutatud allikad:

https://mkm.ee/uudised/tana-eestis-vordse-palga-paev

https://www.sm.ee/palkade-labipaistvus

https://humanrights.ee/materjalid/kuidas-luua-mitmekesisust-ja-erinevusi-vaartustavat-ning-kaasavat-tookeskkonda/miks-on-vaja-soolist-palgalohet-moota-ja-vahendada/

Previous
Previous

Noored soovivad teenida 1899 eurot kätte

Next
Next

Osale tiimiga e-etteütlusel!