Gartner: TOP 5 HR prioriteeti ja trendi aastal 2022
Gartner küsitles enam kui 500 personalijuhti 60 riigist ja kõigist suurematest tööstusharudest, et teha kindlaks personalisuundumused ning hinnata personalivaldkonna prioriteete ja oodatavaid väljakutseid 2022. aastaks.
Kriitiliste oskuste ja pädevuste loomine on prioriteetide nimekirjas neljandat aastat järjest, kuid paljud personalijuhid seavad prioriteetideks ka muudatuste juhtimise, juhtimiskultuuri ning mitmekesisuse, võrdsuse ja kaasamise (DEI) algatused.
Millele keskenduvad personalijuhid 2022. aastal?
Kriitiliste oskuste ja pädevuste kujundamine
Organisatsiooni disain ja muudatuste juhtimine
Praegune ja tulevane juhipink
Need personalitöö prioriteedid on ettevõtte kui terviku edu võti. Enamik personalijuhte ütleb, et 2022. aastal on ettevõtte tegevuse tipptaseme parandamine kriitilise tähtsusega ning palju rohkem kui varasematel aastatel on põhirõhk ettevõtte ümberkujundamisel.
Iga personalitööga tegeleva inimese jaoks keskendub see ümberkujundamine suurel määral tõeliselt hübriidse keskkonna loomisele – tööjõumudeli kasutuselevõtule, kus töötajad jagavad oma aega kohapealse ja kaugtöö vahel ning neil on suurem paindlikkus otsustada, kus ja millal oma tööd teha.
Millised on 2022. aasta peamised personalivaldkonna trendid?
COVID-19 pandeemia on kiirendanud muudatusi meie tööviisides – ja toonud kaasa hulga trende, millele HR funktsioon peab koordineeritult reageerima.
2022. aasta peamised personalivaldkonna prioriteedid kajastavad kiiret reageerimist nendele personalisuundumustele, mis sunnivad organisatsioone muutma oma tööjõu ja töökohaga seotud strateegiaid. See omakorda tähendab, et personalijuhid peavad arendama viisi, kuidas nad tuvastavad, meelitavad ligi ja säilitavad kriitilisi oskusi ning kavandavad tööd ümber, et parandada töötajate väärtuspakkumist (TVP) ja edendada ettevõtte tulemuslikkust.
Käesolev hetk annab personalijuhtidele ainulaadse võimaluse kujundada töötamise tulevikku viisil, mida varem ei peetud ei töötajatele ega tööandjatele kasulikuks. Eelkõige mõned personalivaldkonna trendid loovad 2022. aastal väljakutseid ja võimalusi kõigile HR professionaalidele:
Trend nr 1: Hübriidtöö juhib ettevõtte ümberkujundamist
Valdav enamus personalijuhtidest (95%) eeldab, et vähemalt osa nende töötajatest hakkab pärast pandeemiat kaugtööd tegema. See üleminek hübriidtööle on tohutu ümberkujunemise tõukejõud, mida personalitööga tegelevad inimesed peavad olema valmis toetama.
Trend nr 2: Vaja on rohkem ja uusi oskusi
Ühe töö jaoks vajalike oskuste koguarv kasvab 6,3% aastas ning vanade oskuste asemele tulevad uued. 29% oskustest, mis olid 2018. aastal välja toodud tavapärases töökuulutuses, on 2022. aastaks muutunud iganenuks.
Trend nr 3: Tööjõu tervis on murenemas
Töötajate tulemuslikkus püsis pandeemia ajal kõrge, kuid raskused on avaldanud pikaajalist ja pöördumatut mõju tööjõu tervisele – see tähendab töötajate tervisele, usaldusele indiviidide, meeskondade ja juhtkonna vahel ning töökeskkonnale (nt kaasatuse tunne). Ebaefektiivsed lähenemisviisid hübriidtööle ainult süvendavad neid mõjusid.
Trend nr 4: Töötajad tahavad tunda, et neid mõistetakse ja väärtustatakse
Personalijuhid peavad looma inimlikuma tööandja ja töötaja vahelise töösuhte, et täita töötajate nõudmisi olla ära kuulatud ja hinnatud. Kõigil HR funktsioonidel on oma roll selles, et töötaja väärtuspakkumine oleks holistiline ning selle keskmes oleks töötajad kui inimesed.
Trend nr 5: Kasvav surve mitmekesisusele, võrdsusele ja kaasamisele
Koos ootustega suuremale empaatiavõimele ja inimlikumale töökeskkonnale suureneb ka surve parandada võrdsust ja kaasatust organisatsioonides. Eelkõige avaldavad kõik personalivaldkonna sidusrühmad – nii sisemiselt kui ka väljastpoolt – üha suuremat survet, et saavutada reaalseid edusamme juhtimise mitmekesistamisel.
Millised on personalijuhtide võtmetegevused 2022. aastal?
Kui Gartneri personalijuhtide küsitlus tõstab esile algatused, millele personalimeeskond peab pühenduma, siis personalijuhid ja teised allfunktsioonide juhid peavad oma aja ja tähelepanu suunama sellele, et olla isiklikult tõhusad ja juhtida oma personalimeeskonda eduni.
Arvestades 2022. aasta peamisi personalivaldkonna prioriteete, peaks personalijuhtide fookuses olema järgnevad tegevused:
Valmistuge võtma suuremat vastutust innovatsiooni edendamise ja ettevõtte ümberkujundamise eest hübriidtöö mudeli kontekstis.
Toetage hübriidse töömudeli väljatöötamist, kasutades inimkeskset disaini, et pakkuda paindlikke kogemusi, võimaldada tahtlikku koostööd ja edendada empaatiapõhist juhtimist.
Kasutage muutuvate oskuste vajaduste haldamiseks dünaamilisemat lähenemist.
Suurendage tööjõu pikaajalist vastupanuvõimet, hinnates ümber tööjõu tugisüsteeme, et parandada tööjõu tervist, mitte ainult jõudlust.
Kiirendage DEI eesmärkide saavutamist, suunates organisatsiooni juhtkonda võtma vastutust.
Korraldage personalifunktsioon nii, et saavutada selle agiilsus, kliendikesksus ja tegevuse tõhususe eesmärgid.
Artikli tõlkis ja toimetas