Esimesed kolm kuud vilepuhuja teavituskanalit – kuidas on läinud?
Vilepuhuja teavituskanali loomine on kõikidele enam kui 50 töötajaga ettevõtetele kohustuslik olnud juba mõned kuud, sest selleks kohustab tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitaja kaitse seadus.
Mida aga on esimesed kuud näidanud?
Peamiselt seda, et on endiselt hulk ettevõtjaid, kes pole antud kanalit enda organisatsioonis üles seadnud. Kuna seadus ei näe ette sanktsioone nendele ettevõtetele, kes kanalit sisse seadnud ei ole, siis polegi ettevõtetel olnud põhjust muretsemiseks. Praegu puudub selles valdkonnas ka kohtupraktika, nii et on küsitav, kuidas kohtud tulevikus teatud paragrahve tõlgendama hakkavad.
Näiteks näeb tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitaja kaitse seaduse § 5 ette, et keelatud on igasugune rikkumisest teavitamise takistamine. Olles suhelnud justiitsministeeriumiga ja analüüsides seda paragrahvi teiste juristidega, jääb selgusetuks, kas kanali mitteloomine tooks kaasa olukorra, kus ettevõte on tahtlikult teavitamist takistanud? Seetõttu julgustame ettevõtjaid vilepuhumise kanali teemaga siiski tegelema.
Polegi nii keeruline ja aeganõudev
Peamise murekohana kuuleme ettevõtjatelt tihti, et kanali sisseseadmine on äärmiselt ressursirohke ja keeruline protsess. See ei pea nii olema.
Esimesena sammuna on mõistlik võtta ette peamiste murekohtade kaardistamine ja seejärel leida sobivad lahendused just konkreetse ettevõtte seisukohast lähtuvalt. Nii ongi mitmed ettevõtted leidnud, et kuna neil sisekliimaga probleeme ei ole, siis piisab sellest, kui kanal seatakse üles meiliaadressi või mõne sisemise IT-rakenduse põhjal. Sellise lahenduse korral puuduvad ettevõtjal edaspidi igakuised kulud vilepuhumise kanali tööshoidmiseks.
Kanali turvalisus on võtmetähtsusega
Kuna praktika näitab, et vilepuhuja kanali kaudu laekub teavitusi pigem vähe, siis ongi eeskätt oluline, et vastav kanal oleks töötajatele ja koostööpartneritele olemas – eesmärgiga luua turvaline koht, kus võib midagi pelgamata oma mõtteid avaldada. Tihti seostatakse turvalisust just sellega, kui suudetakse tagada konfidentsiaalsus igas olukorras.
Artikli autor