Alkoholivaba september: kehale ja meelele
Mis on “Septembris ei joo”?
“Septembris ei joo” on Eesti Tervisekassa algatus, mis kutsub inimesi üles pidama septembrikuu jooksul pausi alkoholitarbimisest. Kampaania eesmärk on toetada inimeste tervislikke eluviise, aidates neil katsetada alkoholivaba elustiili, luues uusi harjumusi ning leides tervislikke alternatiive. Algatus algas 26. augustil ja kestab 30. septembrini. Kampaania sihtrühmaks on kõik täiskasvanud, kes on harjunud regulaarselt alkoholi tarbima, pakkudes neile võimalust teha paus, et tõsta oma füüsilist ja vaimset heaolu.
Uuri rohkem kampaaniast siit: https://tai.ee/et/uudised/septembris-ei-joo-2024
Alkoholist loobumise mõju kehale ja vaimule
Kui otsustad alkoholist loobuda üheks kuuks, võivad sind oodata mitmed positiivsed muutused nii kehas kui ka vaimses heaolus. Esimestel päevadel võib keha kohaneda alkoholivaba elustiiliga, mis võib mõnel inimesel väljenduda sellistes sümptomites nagu rahutus või väsimus, kuid juba nädala möödudes hakkad märkama olulist edasiminekut. Uni paraneb, sest alkohol häirib REM-une faasi, ning parem uni omakorda tõstab energiataset ja produktiivsust. Lisaks aitab alkoholivaba periood paremini reguleerida nälga ja küllastustunnet, vähendades alkoholi tarbimisega seotud ülesöömist. Nädalaga võib alkoholivabalt elades säästa märkimisväärse hulga kaloreid, mis tuleneb alkohoolsete jookide kõrgest energiasisaldusest. Keha vedelikuvarud taastuvad, mis tähendab, et peavalud ja väsimus taanduvad ning nahk näeb tervem ja säravam välja. Nelja nädalaga väheneb ka maksakoormus, paraneb seedimine ning vererõhk hakkab stabiliseeruma, vähendades sellega südamehaiguste riski.
Samal ajal kogeb ka vaimne tervis positiivseid muutusi. Kui alkohol võib põhjustada ärevust ja depressiooni süvenemist, siis ilma alkoholita hakkad märkama, et meeleolu stabiliseerub. Väheneb ärevus, paraneb emotsionaalne tasakaal ning keskendumisvõime. Ka stressi talumine muutub lihtsamaks, kuna alkohol süvendab närvisüsteemi koormust, samas kui selle puudumisel närvisüsteem rahuneb ja taastub. Lisaks muutub mõtlemine selgemaks, vaimne väsimus väheneb ja üldine vaimne heaolu paraneb, andes ruumi suuremale rahulolutundele ning enesekindlusele.
Miks inimesed üldse alkoholi tarbivad ja kuidas seda muuta?
Paljud meist tarbivad alkoholi harjumusest või teatud olukordades lõõgastumiseks. Harjumuse muutmiseks on oluline mõista, mis on sinu isiklikud päästikud – kas jood stressi leevendamiseks, seltskondlikel üritustel lõdvestumiseks või lihtsalt igavuse peletamiseks?
Püüa visualiseerida, kuidas möödub sinu tavapärane esmaspäeva õhtu. Pärast pikka tööpäeva jõuad koju, avad külmiku ja ulatud automaatselt veinipudeli järele – see on saanud harjumuseks, väike preemia päeva lõpus. Kuid sel kuul teed teistsuguse valiku. Otsustad klaasi asemel haarata jooksutossud ja astud uksest välja värske õhu kätte. Jalutades mööda vaikset parki tunned, kuidas päevane pinge hajub ja mõtted muutuvad selgemaks. Näed päikeseloojangut, mida sa tavaliselt ei märkagi, ja tunned end pärast jalutuskäiku rahulikumana, kui klaasitäis veini oleks eales pakkuda suutnud. Nädala möödudes märkad, et õhtud on muutunud kergemaks. Ärkad hommikul puhanuna, suudad keskenduda tööle ja oled energilisem. Mis varem tundus nagu väike “puhkus” alkoholiga, on nüüd asendunud sügavamate hetkede ja tõelise taastumisega.
Siffi psühholoog soovitab kolmel viisil muuta oma suhet alkoholiga:
Leia oma päästikud: Teadvusta, millistes olukordades tekib sul soov juua. Kas see on stressi leevendamine pärast tööpäeva, vajadus lõõgastuda seltskondlikel üritustel või lihtsalt igavuse peletamine? See teadlikkus on esimene samm harjumuse muutmisel.
Muuda oma rutiini: Kui oled harjunud peale tööpäeva klaasi veini jooma, proovi asendada see tervislikuma rutiiniga – näiteks jalutuskäigu, joogaharjutuste või mõne muu liikumisviisiga, mis aitab sul stressi maandada ja lõõgastuda.
Asenda alkoholi tekitatud heaolutunne: Otsi tegevusi, mis pakuvad sarnast naudingut ilma alkoholita – olgu see meditatsioon, loovtöö, sport või mõni muu hobitegevus, mis laseb sul lõõgastuda ja tunda end hästi ilma alkoholi kasutamata.
Nende strateegiate abil saad muuta oma igapäevaelu tervislikumaks ja tõsta elukvaliteeti.
Kuu aega alkoholist loobumine toob kaasa mitmeid kasulikke muutusi nii füüsilises kui vaimses tervises. Alates parema une saavutamisest ja suurenenud energiast kuni selgema mõtlemise ja parema naha seisundini – kasud on märgatavad. Kui oled otsustanud alkoholiga pausi teha, saad kuu jooksul tõsta oma heaolu ja pikemas perspektiivis aidata kaasa tervislikuma elustiili kujunemisele.
Kui tunned, et alkoholiga seotud probleemid mõjutavad sinu elu, ära karda otsida abi. Üheks toetusallikaks on alkoinfo.ee, kust leiad kasulikke nõuandeid ja juhiseid. Samuti võid esimeseks sammuks oma olukorra parandamisel pöörduda perearsti poole, kes saab sind vajadusel toetada ja juhendada edasiste sammude osas.
Anastassia Murašina
Siffi psühholoog | Vaimse tervise meeskonnaliige