Corporate Rebels

Meie HR raamatuklubi selle hooaja viimane lugemine oli Joost Minnaari ja Pim de Morree raamat „Corporate Rebels“, mis ilmus hiljuti ka eesti keeles pealkirjaga „Äriilma mässulised“. Autorid lahkusid oma seniselt töökohalt 2015. aastal eesmärgiga muuta tööelu lõbusamaks ja põnevamaks. Nad kaardistasid 170 igas suuruses edumeelset organisatsiooni üle maailma, et neid külastada ning mõista, mis on see miski, mis muudab tööelu tõeliselt ägedaks.

Autorid toovad välja kaheksa suurt trendi, mis kujundavad töömaailma tulevikku:

  1. Kasumist eesmärgi ja väärtusteni – Keskendumine eetilistele eesmärkidele ja väärtustele, mis tekitavad töötajates kuuluvustunde ja motivatsiooni olla osa millestki suuremast.

  2. Hierarhia-püramiidist meeskonna-võrgustikeni – Bürokraatia vähendamine ja autonoomsete meeskondade loomine, mis suurendavad töötajate vastutust ja innovatsiooni.

  3. Direktiivsest juhtimisest toetava eestvedamiseni – Juht kui eeskuju, kes inspireerib ja toetab oma meeskonda, mitte ei jaga lihtsalt käske.

  4. Plaanimisest ja ennustamisest katsetamise ja kohanemiseni – Edukad on need ettevõtted, kes suudavad kiiresti kohaneda ja katsetada uusi ideid ning õpivad ebaõnnestumistest.

  5. Reeglitest ja kontrollist vabaduse ja usalduseni – Vähem reegleid ja rohkem usaldust töötajate vastu, et nad saaksid oma töös parimaid otsuseid langetada.

  6. Keskvõimust jagatud autoriteedini – Otsustusõiguse viimine hierarhia kõrgemalt tasemelt madalamale, andes töötajatele rohkem autonoomiat.

  7. Salatsemisest radikaalse läbipaistvuseni – Täielik läbipaistvus kõikides tööprotsessides, sh palkade ja finantside osas, et suurendada usaldust ja töötajate rahulolu.

  8. Tööülesannete kirjeldustest talendi ja vilumuseni – Töötajate oskuste ja talentide arendamine ning nende rakendamine igapäevatöös, et suurendada töörahulolu ja efektiivsust.

HR raamatuklubi aruteludes jäi kõlama mõte, et kuigi raamat näitab, kuidas uuenduslikud juhtimisvõtted ja töötajate kaasamine võivad tuua kaasa positiivseid muutusi organisatsioonikultuuris ja töörahulolus, ei saa mitmeid ideid otseselt Eesti konteksti üle kanda. Näiteks ei tundu Eestis realistlik üksikisiku palkade avalikustamine või töötajate endi poolt palga määramine, kuigi palgavahemike avalikustamine on igati tervitatav samm.

„Corporate Rebels“  pakkus hulganisti mõtteainet ka selle kohta, kuidas viia vastutust madalamale tasemele ja luua usaldusväärne töökeskkond. Mitmed ettevõtted on liikunud mikroettevõtete suunas, mis on autonoomsed ja mida juhivad töötajad ise. Samas ideed nagu paindlik tööaeg ning väärtustest ja hoiakutest lähtuv värbamine, ei tundunud enam kuidagi revolutsioonilisena.

Siiski on „Corporate Rebels“ inspireeriv ja silmiavav lugemine, mis paneb mõtlema, kuidas saaksime oma töökohti ja juhtimisstiile parandada. Autorite ideed ja praktilised näited annavad palju mõtteainet ja kindlasti motiveerivad ka personaliinimesi katsetama ja rakendama uusi, innovatiivseid töövõtteid.

Mind kõnetas raamatus kõige enam idee, et pole olemas universaalset teekonda, vaid igaüks peab leidma enda jaoks sobiva – tasub olla julge, katsetada ja proovida, et leida enda organisatsiooni ja inimeste jaoks kõige paremini toimiv lahendus. Sa ei muuda kunagi maailma, kui püüad maailma järgi joonduda!


Artikli autor

Annika Tuulemäe


Previous
Previous

Miks mu ettevõte peab statistikaametile andmeid esitama?

Next
Next

5 viisi psühholoogilise turvalisuse tagamiseks töötajatele