Enefit Power ja Enefit Solutions kolmkeelsuse programm

Eesti Energia on rahvusvaheline energiaettevõte, mis pakub inimestele kasulikke ja mugavaid energialahendusi ning toodab energiat üha keskkonnasõbralikumalt. Ettevõttes töötab üle 5000 töötaja ning selle koduturg ulatub Soomest Poolani.  Enefit Power ja Enefit Solutions on osa Eesti Energiast, kuhu kuuluvad enam kui 2700 töötajaga suurenergeetika ettevõtted Enefit Power ja Enefit Solutions. Need ettevõtted asuvad Ida-Virumaal ning suureks väljakutseks on juhtide ja spetsialistide keeleoskuse, eelkõige eesti ja inglise keele oskuse tõstmine. See võimaldab parandada suhtlust ja koostöö nii kontsernisiseselt kui ka välispartneritega.

2021. aastal käivitas Enefit Power juhatuse toel kolmkeelsuse programmi, mis hõlmab mitmeid projekte, mis aitavad töötajatel eesti ja inglise keelt tõhusamalt õppida. Nende hulka kuuluvad keelekohvikud ja keelementorlus.

2023. aastal käivitas Enefit Power ja Enefit Solutions pilootprojektina ka Eesti keele challenge’i projekt, mis võimaldas efektiivset eesti keele õpet töökohal. Vaid nädal pärast projekti väljakuulutamist laekus umbes 180 avaldust töötegijatelt, kes soovisid õppida eesti keelt ja võistelda peaauhinnale.

Alustuseks toimus potentsiaalsetele osalejatele tutvustav veebiseminar, et rääkida challenge’i reeglitest ja võimalustest ning vastata küsimustele. Pärast seda tegi  iga osaleja lühikese online-testi, kus selgus oletatav keeletase ja selle põhjal moodustati 3 gruppi: A grupp (tase A1-A2), B grupp (B1) ja C grupp (B2-C1) .

Aasta jooksul seisid programmis osalejad silmitsi erinevate keeleliste väljakutsetega, mis innustas neid eesti keelt töökeskkonnas aktiivselt kasutama, oma oskusi täiendama ja praktiseerima. Olid kehtestatud aastased ja igakuised väljakutsed.

Aastased challenge´id aitasid osalejatel seada ambitsioonikamaid eesmärke ja saavutada need enne aasta lõppu. Näiteks olid sellisteks challenge´iteks riigikeeleeksami sooritamine, eesti keele kursuse läbimine, mentoriga kohtumine, keelekohvikutes osalemine ja kolleegiga eestikeelne kirjavahetus. Paljusid osalejaid meelitasid mentoriga kohtumised, kus mentori rollides olid kogenumad kolleegid. Aasta jooksul moodustus 40 mentorpaari, kes kohtusid iganädalaselt ja harjutasid keelt. Erilist tähelepanu pälvisid ka keelekohvikud, kus sageli oli järjekord. Keelekohvikutes arutasid osalejad nii igapäevastel kui ka tööga seotud teemadel väikeses ringis, kus kõigil oli võimalus rääkida.

Igakuiste challenge’ina püüdis projektimeeskond pakkuda keeleõppeks mitteametlikumaid viise, sealhulgas luuletuse kirjutamine, artiklite lugemine, kaamera ees rääkimine, ristsõna lahendamine ja viktoriin, lood oma tööst, lauamänguõhtud, videotele subtiitrite loomine ja kiri Jõuluvanale. Väikesed igakuised challenge’id aitasid muuta eesti keele õppimise lõbusaks, praktiliseks ja töökohal kohe rakendatavaks.

Motivatsiooni ja positiivse konkurentsi tekitamiseks osalejate vahel töötas projektimeeskond välja punktisüsteemi. Olenevalt raskusastmest sai osaleja iga õigesti täidetud ülesande eest punkte, mis kogunesid tema isiklikule kontole.

Aasta lõpus valiti poodiumile 150 võistlusest osa võtnud töötaja hulgast kolm enim punkte kogunud võitjat, kes said seejärel väärilised auhinnad. Peaauhindadeks olid Expert kinkekaardid: I koht - 1000 euro väärtuses; II koht - 700 eurot; 3. koht - 500 eurot. Lisaks jagas projektimeeskond aastaringselt konkreetsetes challenge’ites osalejatele lisaauhindu.

Projekt oli läbiviidud tööstuseettevõttes ning projektimeeskonna üks peamisi väljakutseid oli võrdsete võimaluste pakkumine challenge´ite läbimiseks olenemata ametikohast,  töögraafikust ja asukohast, samuti huvi ja motivatsiooni säilitamine. Osalejate sõnul sai projektimeeskond sellega väga hästi hakkama.

83% vastanutest märkis oma tagasisides, et eesti keele challenge motiveeris neid aktiivselt keelt õppima ning aitas suurendada huvi Eesti traditsioonide ja kultuuri vastu. Paljud osalejad märkisid ka, et olid varemgi olnud motiveeritud eesti keelt õppima, kuid saades teada, et ettevõte mitte ainult ei toeta õppimist, vaid teeb selle ka huvitavaks, just töökohal ja heade auhindadega, kasvas huvi ja motivatsioon oluliselt.

Projekti õnnestumises mängisid olulist rolli ka partnerid Narva eesti keele majast, kes viisid keelementoritele läbi 2 koolitust, rääkides neile, kuidas kohtumisi tõhusamalt läbi viia ja keeleõppes toetada. Narva eesti keele maja kinkis ka meile õppematerjale ja lauamänge, mis olid suurepärased õppevahendid.

Jagame ka ühe aktiivse osaleja muljeid: "Energiakangelased võitlevad lõpuni ja toovad võidu koju. On raske ette kujutada, kui palju päevi ja öid pühendasite nii rikkaliku õpetamismetoodika loomisele. Eesti keele challenge andis mulle motivatsiooni, et edasi areneda ja endasse uskuda. Aitäh projekti eest, see oli väga huvitav ja informatiivne. Kõik oli suurepärane ning mulle väga meeldisid kõik ülesanded ja väljakutsed. Hakkasin ennast ja enda võimeid teise pilguga vaatama”.

Projekt näitas, et keelt saab tõhusalt õppida nii töökohal, kodus kui ka mõttekaaslaste ringis. Väljakutse on muutunud uuenduslikuks vahendiks töötajate arenemise motiveerimiseks. 2024. aastal jätkab projektimeeskond kindlasti selle meetodi arendamist, et avada igale töötajale osalemisvõimalused kõigil koduturgudel.

Projektimeeskonda kuulusid Irina Vladimirova, Ljudmila Moorus, Janika Petrova, Aksel Ers, Marika Roosipuu ja Reelika Setškova.


Artikli autor: Irina Vladimirova

Previous
Previous

Karjääripöörde Inspiratsioonipäev – naine, tule IT-sse!

Next
Next

Kuhu kaob sinu aeg ja energia?