Dual Organisation-Development protsessi kasutamine energia sektori idufirma arengus

See artikkel tugineb mahukale teadusuurimusele, mis analüüsib energia sektori idufirma Becouri arengut ja muutumist läbi Dual Organisation-Development (Dual OD) protsessi rakendamise.

Energia sektori idufirmad, nagu Becour, seisavad tihti silmitsi vajadusega tasakaalustada igapäevaseid äritegevusi ja innovatsiooniprojekte. Selle väljakutse lahendamiseks on kasutusele võetud Dual Organisation-Development (Dual OD) protsess, mis põhineb osaluslikul organisatsiooni arendamisel ja kaaslooval õppimisel. See lähenemine võimaldab samaaegselt juhtida tavapäraseid äritegevusi ja viia ellu teadus- ning arendusprojekte.

Becouri peamiseks arendusprojektiks oli "Digitalised Node-trading for Renewable Energy with GO" (DINGO) – digitaalne platvorm, mis võimaldab taastuvenergia tootjatel ja tarbijatel omavahel otse suhelda. See suurendab energiaturu läbipaistvust ja jälgitavust, andes kasutajatele rohkem kontrolli oma energiatarbimise ja -valikute üle.

Dual OD protsessi rakendamine aitas DINGO projekti siduda Becouri igapäevase tegevusega, toetades pidevat õppimist ja arengut. See tõi kaasa uusi koostöövõimalusi, suurendas ligipääsu vajalikele ressurssidele ning aitas lahendada organisatsioonisiseseid konflikte. Dual OD protsessi kaudu muutus Becour paindlikumaks ja kohanemisvõimelisemaks organisatsiooniks.

Olulised avastused uuringust:

  1. Pidev õppimine ja kohanemine: Dual OD protsessi kaudu sai DINGO projekt osaks ettevõtte igapäevasest tegevusest, võimaldades pidevat tagasisidet ja õppimist, mis omakorda muutis ja täiustas ärimudelit.

  2. Interorganisatsioonilised koostöövõimalused: Projekt avas uksi uutele koostöölepingutele ja võimaldas juurdepääsu olulistele ressurssidele, sealhulgas rahastusele, tehnoloogiale ja inimressurssidele.

  3. Funktsionaalsete konfliktide lahendamine: Projekt ja igapäevane äriline tegevus olid tihtipeale vastuolus, kuid see pinge suunas ettevõtet uutele arenguteedele ning aitas kaasa organisatsioonisiseste muutuste tekkimisele.

Uuringust tulenevad soovitused:

  1. Tugevdada pidevat ja süstemaatilist probleemide määratlemist: Probleemide pidev ja struktureeritud määratlemine ning osalejate kaasamine kõikides etappides on vajalik, et hoida kõiki sidusrühmi ühtsena ja tagada projekti sujuv kulgemine.

  2. Tõhustada kommunikatsiooni: Eriti innovatsiooniprojektides tuleb rõhutada regulaarset ja avatud suhtlust nii ettevõttesiseste kui ka väliste osalejatega, et vältida isoleerumist ja tõhustada teadmusülekannet.

  3. I-kujuliste töötajate arendamine: Ettevõte peaks julgustama töötajaid arenema "I-kujulisteks" töötajateks (inglise keeles I-shaped employees). Töötajad, kellel on tugevad oskused ja teadmised ühes konkreetses valdkonnas, kuid kes on ka võimelised tegema koostööd nii ettevõtte sees kui ka ettevõtte väliste partneritega.

Becouri kogemus näitab, et Dual OD protsessi rakendamine aitab idufirmadel tasakaalustada igapäevase äritegevuse ja innovatsiooniprojektide elluviimise. Protsess toetab pidevat õppimist, parandab organisatsiooni kohanemisvõimet ning avardab koostöövõimalusi. Dual OD protsessi kaudu suudavad ettevõtted suurendada oma paindlikkust, mis on kriitilise tähtsusega kiiresti muutuvas ärikeskkonnas. Kui soovid uurida sügavamalt selle protsessi olemust ja tulemusi, leiad rohkem infot siit.


Kokkuvõtte autor

Katrin Kivisild


Previous
Previous

Magistritöö kokkuvõte: „Töökiusamise seosed tunnetatud organisatsioonipoolse toetuse ja organisatsiooni usaldamise vahel sotsiaalvaldkonna töötajate näitel“.

Next
Next

Hooliv tööandja hoolitseb ka töötajate vaimse tervise eest