Kuidas jätta endast maha väiksem kontorijalajälg?

Kodus on meil lihtne teha jätkusuutlikke valikuid: panna toidulauale värsket ja kvaliteetset kohalikku kraami, kasutada loodusliku koostisega kosmeetikat ja puhastusvahendeid, sorteerida prügi ja vähendada pakendireostust. Tihti teeme rohelisi valikuid just koduses majapidamises, kuid palju mõtleme sellele, kuidas on asjad korraldatud kontoris? Kontor on keskkond, kus viibime umbes kolmandiku igast argipäevast ja kogu meie ärkveloldud ajast.

Puhastusvahendid jätavad keskkonda jälje

Elu on naljakas. Kui tahta endast head muljet jätta, on see võrdlemisi keeruline. Halva mulje jätmine on seevastu ääretult lihtne. Endast suure ökoloogilise jalajälje jätmine on väga lihtne, jalajälje vähendamine nõuab aga tööd. Ökoloogiline jalajälg ongi aga ju tegelikult see mulje, mille endast loodusele maha jätame.

Eelmise sajandi keskpaigast, keemiarevolutsioonist saati oleme elanud pidevas kontaktis sünteetilise keemiaga ja seda eriti just puhastusvahendite kaudu. Kui inimene puutub aga kokku ohtlike kemikaalidega, näiteks hingates neid sisse õhust, süües neid sisse toiduga, aine sattudes suhu või nahale, võivad need kahjustada meie tervist. 

Ohtlikud ained satuvad pesu- ja koristusvahenditest ka loodusesse. Need akumuleeruvad elusorganismides ning hakkavad mõjutama ökosüsteeme. Eestlastele oluline Läänemeri on oma eriliste geograafiliste, klimaatiliste ja okeanograafiliste tunnuste tõttu väga tundlik inimtekkeliste keskkonnamõjude suhtes. Need keskkonnamõjud on otseses seoses valikutega, mida me iga päev teeme. Näiteks sõltuvad need toidust, mida me sööme, või pesuvahenditest, mida kasutame.

Müüt: ökotooted ei ole tõhusad

Olgugi, et kodudes eelistatakse üha enam looduslikumaid tooteid, kasutatakse kontorites endiselt laialdaselt keemilisi puhastusvahendeid, mis on kahjulikud nii loodusele kui ka meie tervisele. Võib levida valearvamus, et ökotooted on „lahjemad“ ning et keemilised tooted puhastavad üldkasutatavaid pindu ja ruume tõhusamalt ning et neid jagub pikemaks ajaks.

Mulieres on esimene Eesti ettevõte, kes hakkas arendama ja tootma öko-puhastusvahendeid juba 2015. aastal. Ettevõte kasvas välja meie pere isiklikust vajadusest loodusliku ja nahasõbraliku pesuvahendi järele, kui pere lastel tekkis allergia turul olevate keemiliste pesuvahendite tõttu.

Oma pika kogemuse najal saame kinnitada, et ökotooted on tõhusad. Esiteks oleme kõik oma tooted välja töötanud põhimõttel, et inimesed saaksid neid võimalikult kaua kasutada. Teiseks, mitmed laborikatsed ja testide tulemused näitavad meie toodetele samaväärset efektiivsust mitteökoloogiliste toodetega.

Mida saab ettevõte teha selleks, et loodust säästa?

Aga milline siis on üks roheline kontor? Kas selline, mis on toataimi nii pilgeni täis, et lauad ei mahu ära?

Ainuüksi taimedest ei piisa. Samamoodi, nagu kodudes, on roheline kontor selline, kus: 

  • elektrit, vett ja kütet tarbitakse kokkuhoidlikult

  • jäätmeid sorteeritakse

  • tööle tulemiseks kasutatakse jätkusuutlikke transpordivahendeid

  • kaupade ja teenuste hankimisel lähtutakse nende keskkonnahoidlikkusest

Tervise- ja loodusesõbralike puhastusvahenditega saab muuta kontorikeskkonda jätkusuutlikumaks, meeldivamaks ja allergiavabaks. Kui siiani on Mulieres pakkunud oma tooteid peamiselt kodumajapidamistele, tulime paljude klientide soovil välja eraldi rohelisele kontorile mõeldud toodete sarjaga. Kontoritele mõeldud sari sisaldab üldpuhastusvahendit, nõudepesuvahendit ja tablette, tsitruselist äädikat, vedelat kätepesuseepi, looduslikke pesukäsne ja majapidamislappe. 

Mulieres tooted on loodusesse sattudes 28 päeva jooksul 97 – 100% biolagunevad ning me kasutame ainult pakendeid, mis on kergesti ringlusesse võetavad, ümbertöödeldud või kompostitavad. Meie toodete aluseks on looduslikud tensiidid, mille kõige levinumaks esindajaks on roheline seep. See looduslik puhastusvahend on tõhusa toimega, aga samas ka biolagunev. Nii, et ei ole sellest hullu midagi, kui pesuvesi Läänemerre jõuab!

Kui soovite anda oma panuse tervema elukeskkonna hüvanguks, on üks lihtsamaid asju pakenditel olevate märgiste jälgimine. Alati võid kindel olla Ökomärgise ja ECOCERTi logodega märgistatud toodete peale. Ökomärgist on lihtne märgata ja see annab tarbijale kinnituse toote või teenuse tervise- ning keskkonnasõbralike omaduste kohta. Sellised tooted sisaldavad ka vähem ohtlikke aineid.

Mulieres pälvis märtsis 2023 Ragn-Sellsi rahvusvahelise kõrgeima ringlusstandardi tunnustuse ehk ReThink Kuld sertifikaadi. Samuti on kõikidele Mulierese toodetele omistatud Euroopa mainekaim EcoCert sertifikaat, mis tõendab, et tooted on looduslikku päritolu, biolagunevad ja ökopakendites. Kõik meie ettevõtte tooted kannavad ka vegan-sertifikaati, mis kinnitab, et kõik koostisained on taimset päritolu.

Kust alustada? Minu soovitus: käitu vastutustundlikult, ole julge ja alusta väikestest sammudest. Üksnes muutes oma tavapäraseid tarbimisharjumusi, vähendame inimkonna mõju looduskeskkonnale.

Kõik Mulierese tooted valmivad Eestis Tallinna külje all Astangu tootmistehases. Mulierese toodangut müüakse lisaks Eestile 15 riigis üle maailma, millest suurimad eksporditurud on Soome, Tšehhi, Rootsi, Belgia, Šveits ja Jaapan. Mulierese rohelise kontori põhimõtete kohta saad rohkem lugeda siit.


Artikli autor

Merylin Rüütli


Previous
Previous

Kuidas süsteemne lähenemine värbamises paremaid tulemusi toob

Next
Next

4-päevasest töönädalast Scoro kogemuse põhjal