HR võrgustiku meet-upid rikastavad nii osalejaid kui võõrustajaid

Sotsiaalsed vajadused on pea igale inimesele omased. Vajadus suhelda, omada mõttekaaslasi, kuuluda enda jaoks olulisse rühma ja tunda, et temast hoolitakse. Seetõttu on ka  valdkonnapõhiste võrgustike olemasolu ja roll muutumas ühiskonnas järjest tähtsamaks. Võrgustikud võivad olla nii formaalsed kui mitteformaalsed, neid võivad vedada nii erialaliidud kui ka vabatahtlike ühendused. Ka HR (human resources) maastikul on erinevate võrgustike olemasolu ning sellesse kuulumine muutunud järjest olulisemaks.

Eesti HR Seltsi ja Fontese poolt 2023 aasta kevadel läbiviidud personalijuhtimise aastauuringust selgub, et lisaks koolitustel osalemisele ning erialase kirjanduse lugemisele, on just võrgustikud need, mis aitavad personalinimestel ennast arendada ning oma töösse uusi vaatenurki sisse tuua. Suhtlemine oma valdkonna inimestega annab võimaluse vahetada kogemusi ja saada infot parimate praktikate kohta ning see loob omakorda võimalused oma tööd rikastada. Eestis on palju ettevõtteid, kus personaliinimene on oma rollis üksi ning eriala võrgustikus osalemine on üks võimalustest, kus mõttekaaslastelt saada abi, toetust, tagasisidet ning erinevaid avamusi. Kusjuures aasta varem läbiviidud personalijuhtimise uuringus, oli võrgustike tugi lausa kohal nr 1.

Võrgustikes osalemiseks on mitmeid võimalusi. Näiteks on väga populaarsed erinevad sotsiaalmeediaplatvormid, kuhu on tekkinud n-ö erialainimeste grupid. Neid leiab nii Facebookist kui LinkedInist. Uudse võimaluse info vahetamiseks tõi Eesti personalijuhtimise maastikule Eesti HR Selts, kes lõi personaliinimeste jaoks infovahetuskanali Slack.

Kuigi on-line kanalite suureks plussiks on kiirus, kus oma küsimuse saab kiiresti postitada ja jääda sellele reaktsioone ja vastuseid ootama, on just silma-silma kohtumised valdkonna inimestega need, mis personaliinimestele suurt väärtust loovad.

Meet-up (tõlkes „kokku saama“) tüüpi kogunemised on valdkonna inimeste seas äärmiselt populaarsed. Just seda tüüpi kokkusaamised võimaldavad personalivaldkonna huviliselt omavahel tuttavaks saada ning näha ja kuulda, mida põnevat teistes ettevõtetes tehakse.

Meet-up tüüpi sündmusi toimus Eestis juba enne Covidit. Hea näide on ühendus Recruitment Thursday, mis  lõi värbajate võrgustiku ning hakkas lisaks Facebookis olevale grupile „Straight outta candidates!“, korraldama värbajatele suunatud värbamiste temaatikaga seotud meet-up ja networking üritusi erinevates Eesti ettevõtetes. Nende ürituste kohad täitusid ja täituvad ka tänaseni loetud minutitega.

Aastal 2020 tabas aga kogu maailma koroonaviiruse näol uus reaalsus, mis tõmbas pidurit ka erinevatele kokkusaamistele. Pärast pikka koroona perioodi, kerkis ühel 2021 augustis toimunud mitteformaalsel HR võrgustiku kohtumisel meet-up ürituste teema lauale personali valdkonna inimeste ajurünnaku käigus. Sellel kohtumisel osales ca 40-50 valdkonna inimest ning idee sai suure toetuse osaliseks. Oli tunda, et inimesed on hakanud väsima virtuaalsetest formaatidest ning vajadus silmast silma kohtumiste järele oli suur. Idee oli personalimaastikule tuua uut tüüpi meet-upüritused, kus personali valdkonna huvilised saavad ettevõtte külastuse raames lisaks ettevõtte üldisele tutvustusele ja personalijuhtimise funktsiooni ülevaatele, osaleda minihäkatonis. Kusjuures mõte oli, et häkatoni ülesande püstitab just võõrustav ettevõte, millele lahendusi hakkavad pakkuma külla tulnud valdkonna entusiastid. Nii sündiski uus ürituste sai, mida täna veab igakuiselt Eesti HR Selts. Põnev oli ka ürituste sarjale nime leidmine, sest sellele said oma variante pakkuda kõik soovijad. Võitjaks osutus akronüüm H2H, millele võib omistada mitut tähendust. Näiteks Happy to Help, Human to Human, HR to HR jne.

Esimene testüritus toimus 2021 oktoobris, millel osales pea 40 huvilist. Tänaseks toimuvad igakuised (va suveperiood) kokkusaamised juba kolmandat hooaega järjest ning need on endiselt ülipopulaarsed. Üritusele registreerimise välja kuulutamisel täituvad kohad minutitega, mitte tundidega. Alates 2022 aasta sügisest toimuvad meet-up üritused ka Lõuna-Eestis. Lisaks toimuvad aeg-ajalt üritused ka inglise keeles, et kaasata kohalikku rahvusvahelist HR kogukonda ja edendada omavahelisi suhteid. Oluline on siinkohal mainida, et kokkusaamised ei ole mõeldud vaid personaliinimestele, vaid kõikidele, kes personalijuhtimise valdkonna vastu huvi tunnevad. Nii võib üritustel kohata lisaks valdkonnas töötavatele inimestele ka firmajuhte, turundusjuhte, personalijuhtimise eriala tudengeid ning firmade esindajaid, kes pakuvad personalivaldkonnaga seotud tooteid või teenuseid. Osalejad ise toovadki põhilise plussina välja just võrgustumise momendi — luua uusi kontakte, leida kaasamõtlejaid jne. Loomulikult pakub põnevust alati ka organisatsioon, keda külastame. Näiteks Tallinna Vanglasse tavainimesel reeglina asja ei ole, kuid H2H meet-up raames said kõik osalejad külastada vanglat sõna otsest mõttes :)

Hea meel on tõdeda, et organisatsioone, kes on valmis personalivaldkonna huvilisi võõrustama, on palju. See on ühelt poolt kindlasti hea võimalus organisatsiooni tegemisi tutvustada, kuid teiselt poolt saada juurde mitmeid uusi vaatenurki laual olevale väljakutsele läbi minihäkatoni. Üks üritusel osaleja on tabavalt öelnud, et tegemist on win-win olukorraga nii võõrustajale kui osalejatele. Samuti on oluline ära märkida võõrustavate ettevõtete panus ürituste edasiarendusse. Näiteks külaskäigu raames SOL Balticusse, oli kaasatud kokkusaamisel terve ettevõtte juhtkond ning Tallinna Lennujaam ja LHV kutsusid telgitaguseid avama ka juhatuse liikme, kes otseselt HR valdkonnaga igapäevaselt ei tegele. Lõppenud hooaja kirss tordil oli aga esimene rändav H2H meet-up, mille raames külastasime Viljandis asuvat Cleveroni tehast. Üritusele andis täiendava mõnusa vibe´i just ühine rongiga minek Viljandisse.

Augustis 2021 toimunud ajurünnaku käigus ei osanud me keegi ilmselt arvata, kui suur nõudlus on erinevate formaatide järele, mis võimaldavad personali valdkonna huviliselt omavahel tuttavaks saada, näha mida põnevat teistes ettevõtetes tehakse ning anda ka oma panus minihäkatoni raames toimuva ajurünnaku käigus. Just see teebki H2H üritused eriliseks, et saab nii võtta kui ka anda – ehk see on win-win olukord mõlemale, nii külalisele kui võõrustajale.

Ürituste osas jagasid mõtteid ka mitmed üritustel osalejad:

  • Stanislav Voronovski (GetSmart kaasasutaja): „Kahtlemata on H2H meet-upid avardanud minu kontaktide võrgustikku ja viinud mind kokku inimestega, kes mõtlevad minuga sarnaselt ning väärtustavad inimeste heaolu. Eriti kihvtid on häkatonid. See on suurepärane viis koostöös teiste valdkonna tegijatega nuputada välja lahendused erinevatele väljakutsetele ja vahetada kogemusi. Minu jaoks on suurim väärtust just teiste osalejate parimad praktikad ja kogemused.“

  • Inga Hundimägi (Forklift OÜ HR spetsialist): „H2H üritustel olen tutvunud ja võrgustunud oma ala professionaalidega, kellelt on minul, kui algajal, palju õppida. Vahel on vaja kõrvaltvaataja nõu, kas liigun oma mõtetega õiges suunas, kuna olen ainuke selle ala töötaja oma ettevõttes. Võrgustumine on aidanud kaasa heade suhete loomisele, kellega teinekord üleskerkivaid probleeme arutada. Hea meel on tõdeda seda, et meil kõigil palju sarnaseid probleeme - värbamise, tööandja brändingu jpm.“

  • Nelja Kornfeld (Bunker Partner OÜ HR juht): „Minu jaoks on H2H ürituste väärtus hindamatu - see võimaldab külastada erinevaid ettevõtteid, näha nende inimestega seotud väljakutseid ning kuidas nad nendega toime tulevad. Sellest saan palju uusi mõtteid oma töö jaoks.“

  • Tuuli Perolainen (Broaden OÜ õpikogemuse disainer): „Ettevõtete tutvustused ja mini-häkatonid annavad pildi erinevatest HR ja L&D praktikatest ja väljakutseid, millest üsna avatud kaartidega räägitakse ning ühiselt lahendusi otsitakse. H2H üritused on suurepärane võimalus erialase võrgustiku kasvatamiseks ja on viinud mitmete kasulike aruteludeni ka kohtumiste järgselt. Kõik H2H üritused on olnud väga mõnusa energiaga sündmused.“

Personali valdkonna entusiaste on võõrustanud H2H kokkusaamiste raames järgmised ettevõtted:

Grant Thornton Baltic, Thermory, G4S, Comodule, Ampler Bikes, Lidl Eesti, Mektory, Wise, Testlio, Tallinna Vangla, SOL Baltics, Tallinna Lennujaam, Häirekeskus, Fujitsu Estonia, LHV Pank, Cleveron, Maxima Eesti, Heateo Sihtasutus ning Siseministeerium.


Artikli autor

Marge Litvinova


Previous
Previous

Selgusid HR Auhindade finalistid

Next
Next

Eesti HR Seltsi juhtgrupi strateegiapäev