Kohvipausist kaugemale: Fika, Ikigai ja teised elufilosoofiad töökohal

Hiljuti sain oma ülikoolikaaslaselt kuulda vaimustavat kogemust Fika kohvipauside kasutuselevõtust nende töökohas, ja ausalt, see jutt oli muljetavaldav. Tema sõnul muutus töökeskkond pärast Fika traditsiooni juurutamist märgatavalt rahulikumaks. Mis veel – juhi laualt hakkas kaduma hulk lahendamist vajavaid kommunikatsiooni probleeme. Mis mõju! Fika, pealtnäha lihtsalt kohvipaus, on tegelikult hetk aja maha võtmiseks ja ühenduse loomiseks kolleegidega, mis omakorda loob soodsama pinnase loovuseks ja avatud suhtluseks. 

See innustas mind asja sügavamalt uurima, ja nii ma avastasin lisaks Fikale veel filosoofiaid, mis aitavad inimestel oma elu mõtet ja sisemist rahu leida. 

Ikigai: Jaapanist pärit kontseptsioon, mis tõlgendatakse sageli kui “elu mõtet” või “põhjust, miks ärgata hommikul”. See on individuaalse õnne ja elu eesmärgi leidmise filosoofia, mis rõhutab tasakaalu ja rahulolu tähtsust igapäevaelus.

Lagom: Rootsi filosoofia, mis tähendab “just parajalt”. See keskendub mõõdukusele, tasakaalule ja lihtsusele, rõhutades, et õnne võti peitub liialdustest hoidumises ja elu nautimises mõõdukalt.

Hygge: Taani kontseptsioon, mis keskendub hubasusele, mugavusele ja rahulolule. Hygge filosoofia julgustab inimesi looma enda ümber soojust ja mugavust, et edendada heaolu ja õnne.

Wabi-sabi: Jaapani esteetika kontseptsioon, mis leiab ilu ebatäiuslikkuses, püsivuses ja tagasihoidlikkuses. See filosoofia õpetab aktsepteerima elu ebakindlust ja mööduvust ning leidma rahulolu ja rahu lihtsatest, ebatäiuslikest asjadest.

BuJo (Bullet Journaling): Ehkki see pole filosoofia traditsioonilises mõttes, on Bullet Journaling metoodika, mis aitab inimestel korraldada oma mõtteid, eesmärke ja ülesandeid ühes märkmikus. See toetab enesearengut, tootlikkust ja mindfulness’i praktiseerimist, aidates inimestel keskenduda sellele, mis on nende jaoks oluline.

Minimalism: Elustiilifilosoofia, mis keskendub vähema omamisele, et teha ruumi olulisematele asjadele elus. Minimalism julgustab inimesi vähendama tarbimist ja keskenduma rohkem sisukatele kogemustele ja suhetele.

Loetelust tuntuim on ehk Ikigai, mis üksiti läbib oma mõtteviisilt kõiki teisi nimetatuid elufilosoofiaid. Kuigi elufilosoofia leidmine on isiklik teekond, mängib tööandja toetav keskkond suurt rolli, võimaldades töötajatel oma potentsiaali täiel määral ära kasutada. Töö, mis peegeldab töötaja elufilosoofiat, mitte ainult ei suurenda nende rahulolu ja pühendumust, vaid aitab kaasa ka organisatsiooni üldisele heaolule ja edule.

Tööandjad saavad luua keskkonna, mis soosib töötaja õnne ja elueesmärgi avastamist ja rakendamist järgmiste viiside kaudu: 

Arengu ja õppimise toetamine: Pakkudes töötajatele võimalusi professionaalseks ja isiklikuks arenguks, julgustades pidevat õppimist ja uute oskuste omandamist. See võimaldab töötajatel avastada ja süvendada oma kirge ning paremini mõista, milles nad tõeliselt head on.

Töö mõtestamise edendamine: Aidates töötajatel näha, kuidas nende töö aitab kaasa laiematele eesmärkidele ja mis on nende panuse tähendus. Tööandjad saavad selgitada organisatsiooni missiooni ja näidata, kuidas iga töötaja panustab selle saavutamisse.

Autonoomia ja paindlikkuse pakkumine: Andes töötajatele teatud määral vabadust oma töö korraldamisel ja otsuste tegemisel. See võib aidata töötajatel tunda, et neil on oma töö üle suurem kontroll ja nad saavad oma filosoofia järgi tegutseda.

Terviklik Heaolu: Toeta töötajate füüsilist, vaimset ja emotsionaalset heaolu, pakkudes programme ja ressursse, mis aitavad neil tasakaalustada tööd ja isiklikku elu. See võib sisaldada töökoha heaoluprogramme, paindlikke puhkusevõimalusi ja terviseedenduse algatusi.

Tunnustamine ja tagasiside: Regulaarne positiivne tagasiside ja tunnustamine töötajate panuse eest. Tunnustamine aitab töötajatel tunda, et nende tööl on väärtus ja see on märgatud.

Töö- ja eraelu tasakaal:  Toetades töötajate püüdlusi leida tasakaal töö ja isikliku elu vahel, aidates neil pühenduda oma kirele ka väljaspool tööd.

Lääne ühiskondi on rohkem mõjutanud Kreeka-Rooma filosoofia ja hiljem kristlus, millele järgnes valgustusajastu, industrialiseerimine ja modernism. Need ajaloolised perioodid tõid esile ratsionaalse mõtlemise, individuaalsed saavutused ja materialismi, mille tagajärjel elame pidevas võistlemise režiimis. Aasia filosoofiad pärinevad piirkondadest, kus on pikad filosoofilised ja vaimsed traditsioonid, mis on kasvanud välja religioonidest nagu budism, taoism ja konfutsianism. Need traditsioonid rõhutavad sageli tasakaalu, sisemist rahu ja elu loomuliku vooluga kooskõlas olemist. Pole siis ka ime, et sisemise rahu leidmiseks tuleb meil vaadata Aasia filosoofiate poole ja püüda neid ka meie ühiskonnas juurutada stressivabama elu nime. 

Avastades Fika ja erinevate elufilosoofiate mõju, tuleb esile nende jõud töökeskkonna muutmises. Lisaks aitavad Ikigai ja teised elufilosoofiad nagu Lagom, Hygge, Wabi-sabi ja Minimalism leida tasakaalu ja rahu meie kiiretes eludes. Organisatsiooni edukuse aluseks on kaasav ja toetav kultuur, mis tunnistab töötajate mitmekesisust kui väärtust, mitte väljakutset. Austades iga töötaja isiklikke väärtusi ja filosoofiaid, loome keskkonna, kus avatud dialoog ja ideede vahetus ei ole ainult teretulnud, vaid ka innustav. Toetades pidevat õppimist, töö mõtestamist, paindlikkust, heaolu ning töö- ja eraelu tasakaalu, võime meie kõik koos luua töökoha, mis kajastab sügavamat pühendumist ja heaolu, kandes endas töötajate isiklikku kirge ja elu eesmärki ning võitlusvaba keskkonda, kus selleks, et võita, peab keegi kaotama. Tundub, et investeerides aega ja ressursse positiivse, mitmekesise ja kaasava organisatsioonikultuuri arendamisse, panustame otse oma ettevõtte tulevikku, luues aluse püsivaks edukuseks ja töötajate heaoluks.


Artikli autor

Kerli Karpa


Previous
Previous

Kuidas hoida enda vaimset tervist?

Next
Next

Koolitusvajaduste hindamine (2. osa)